szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A földgázpánik miatt túlságosan sok szerződést kötöttek olyan terminálok létrehozására a kontinensen, amelyek fogadni tudják a cseppfolyósított földgázt szállító óriási tankereket.

400 milliárd köbméteres többletkapacitás jöhet létre, ha minden terminál megvalósul Európában – írja egy szakmai tanulmányra hivatkozva a brüsszeli Politico. Csakhogy az orosz gázszállítás leállítása és az árak emelkedése azt eredményezte az Európai Unióban, hogy lényegesen csökkent a földgázfogyasztás – igaz, hogy ehhez hozzájárult a viszonylag enyhe tél is. Ezzel párhuzamosan azonban gyorsan nő a megújuló energiaforrások szerepe az uniós tagállamok energiamérlegében.

Ezért várhatóan az Európai Unió cseppfolyósítottföldgáz-fogyasztása 2030-ban nem lesz több, mint 150 milliárd köbméter. Emiatt 250 milliárd köbméteres plusz kapacitás jönne létre csak az Európai Unióban. „Ez azt jelentené, hogy sok LNG fogadására alkalmas terminál kihasználatlanul maradna, és értékvesztésként kellene elkönyvelni őket" – nyilatkozta a Politicónak a tanulmány szerzője. Ana Maria Jaller Makarewicz azt tanácsolja az Európai Uniónak: érje el néhány terminál létrehozásának leállítását.

Uniós dilemmák

Németországot érintette a legdrámaibb módon az orosz földgázimport leállítása, ezért ott döntöttek villámgyorsan nagy terminálok létrehozása mellett. Hatalmas összeget, 9,8 milliárd eurót költenének erre a célra a következő 15 évben. Lehet, hogy hiába. A tanulmány szerint ugyanis 9 milliárd köbméteres fölösleges kapacitás jönne létre 2030-ra.

Berlinben az energiaminisztériumban erre azt mondják: „mi nemcsak magunkra, de egész Európára gondolunk.” Csakhogy más uniós tagállamok ugyanígy gondolkodnak: Spanyolország is rohamtempóban fejleszt, ezért ott 50 milliárd köbméteres többletkapacitás alakulhat ki 2030- ra. Franciaországban 14 milliárd, Itáliában 10 milliárd köbméter a várható többletkapacitás. A többlet az unión kívül is fennáll: Törökországban 44 milliárd köbméter, Nagy Britanniában 40 milliárd köbméter a várható fölösleg.

A cseppfolyósított földgáz importja tavaly 60%-kal emelkedett az Európai Unióban. Az Egyesült Államokból több mint megkétszereződött a cseppfolyósított földgáz importja 2022-ben, 23%-kal nőtt az import Katarból és 12%-kal Oroszországból. A tanulmány szerint a cseppfolyósított földgáz szerepe idén még nő az Európai Unió energiamérlegében, de jövőre már megindulhat a csökkenés.

A környezetvédők már ma is bírálják a cseppfolyósított földgáz importját, de ez nemsokára gazdasági szempontból is problematikus lesz. Berlinben erre azt mondják, hogy a terminálokat fel lehet majd használni a hidrogénszállítmányok fogadására is. Csakhogy a tanulmány arra mutat rá, hogy ennek a technológiája egyelőre nincs kidolgozva, ezért nagyon bizonytalan a helyzet. „Azt sem tudja senki sem megjósolni, hogy milyen lesz a hidrogén iránti kereslet“ – nyilatkozta a Politicónak a tanulmány szerzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!