szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Három éves Covid-kényszerszünet után most először találkoznak személyesen Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika vezetői egymással, de Putyin már lemondta a részvételt, mert háborús bűnösként körözik a világban. A mostani nemzetbiztonsági konferencia előkészíti a csúcstalálkozót, melyet augusztusban rendeznek meg Dél-Afrikában.

Az informatikai biztonságról beszélt Johannesburgban az indiai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, akit némiképp zavar, hogy Kína és Oroszország hírszerző hekkerei ugyancsak érdeklődnek India stratégiai elképzeléseiről azt követően, hogy Delhi Washingtonnal kötött együttműködési egyezményt.

A világ két legnagyobb demokráciája köt szövetséget - hangsúlyozta Joe Biden amerikai elnök, és ez nem esett nagyon jól a kínaiaknak, akik joggal érzik úgy, hogy a szövetség ellenük irányul. Ettől függetlenül Kína első számú diplomatája, Vang Ji Johannesburgban találkozott Ajit Dovallal, India miniszterelnökének nemzetbiztonsági tanácsadójával. Jellemző, hogy a kiadott közlemény szerint nem a BRICS globális ügyeiről, hanem a két 1,4 milliárd lakosú óriás határvitájáról tárgyaltak elsősorban a Reuters szerint.

Washington stratégiai terve az, hogy India átveheti Kína szerepét a világgazdaságban, és ez koránt sincsen ellenére Narendra Modi miniszterelnöknek. A kínaiak eközben nem akarnak lemondani az amerikai kapcsolatról: ezért látták vendégül Pekingben Blinken külügyminiszter és Yellen pénzügyminiszter után a 100 éves Henry Kissingert, aki 1972-ben összehozta egymással Mao elnököt és az antikommunista Richard Nixont.

„Stabil kapcsolatra törekszünk Kínával” - jelentette ki Tony Blinken amerikai külügyminiszter, aki 2021-ben megfogalmazta az új washingtoni diplomáciai stratégiát, mely ellenféllé nyilvánította Kínát és Oroszországot.

“Nem mi fogjuk megoldani az ukrajnai válságot”

Ezt ismerte el a pekingi Global Times, amely hosszú cikkben elemzi a BRICS nemzetbiztonsági konferenciáját. Korábban a kínaiak béketervvel álltak elő az ukrajnai válság rendezésére. Ezt lelkesen fogadta a 100 éves Henry Kissinger, de az Egyesült Államok jelenlegi külügyminisztere nem.

Oroszországot Johannesburgban Nyikolaj Patrusev tábornok képviseli, a majd mindenható nemzetvédelmi bizottság titkára. Az elnök maga Putyin ebben a bizottságban, amely állítólag eldöntötte, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát. Mind Kína, mind India profitál az ukrajnai háborúból, mert az oroszok a világpiaci ár alatt szállítanak nekik kőolajat, melyet finomítás után eladhatnak a világpiacon. A BRICS országok nem alkalmaznak szankciókat Oroszországgal szemben mondván “ez európai háború, nekünk ehhez semmi közünk.”

Miközben a NATO a demokráciák és a diktatúrák szembenállásáról beszél, a BRICS narratíva az, hogy a feltörekvő szegény országok állnak szemben a gazdagokkal az egész világon. Ezért most Johannesburgba meghívják valamennyi afrikai állam vezetőjét is, hogy találkozzanak a BRICS csúcs résztvevőivel augusztusban.

20 állam szívesen csatlakozna a BRICS-hez

Jelenleg csak Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika tag, de sok az érdeklődő. A pekingi Global Times szerint 20 állam már folyamodott a BRICS tagságért és másik 20 fontolgatja ezt.

Jó kínai szokás szerint a hosszú cikk vége felé fejti ki a hivatalos álláspontot a Global Times: “A BRICS nem törekszik szembenállásra a Nyugattal, nem akar annak ellensúlya lenni. Ellenkezőleg gazdasági együttműködésre törekszik a globális prosperitás érdekében.”

Minthogy India az Egyesült Államok szövetségese lett, ezért a BRICS nem is törekedhetne erre - ez az apróság kimaradt a hivatalos pekingi véleményt tükröző Global Times írásból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!