szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az elmúlt év a gazdagokat is megviselte: a 2008-as globális válság óta először fordult elő, hogy kevesebb dollármilliomost számoltak össze a világban, mint a megelőző évben – közölte Svájc legnagyobb bankja, az UBS.

Már csak 59,4 millió dollármilliomos szerepel a svájci bank éves jelentésében, míg 2021-ben még 62,9 millió volt a számuk azoknak, akiknek bőven volt mit a tejbe aprítaniuk.

Természetesen most is az Egyesült Államok áll az első helyen, ahol 22,7 millióan rendelkeznek egymillió dolláros vagyonnal. A csökkenés 1,8 millió volt tavaly. Kína már itt is elfoglalta a második helyet a globális versenyben: 6,2 millióan számítottak dollár milliomosnak. Kínában persze nagyon nehéz megállapítani a vagyonok nagyságát, hiszen majdnem mindenki titkolni igyekszik azt, nehogy a kommunista párt sasszemű nyomozói kutakodni kezdjenek. A világ második legnagyobb gazdaságában folytatódott a korrupcióellenes kampány, és emiatt sok dollármilliomos végezte börtönben, miközben vagyonát elkobozta az állam.

Az infláció és az erős dollár természetesen befolyásolta a vagyonokat szerte a világon – hangsúlyozza az UBS jelentése, amely rámutat arra, hogy a visszaesés egy nagyon dinamikus növekedési folyamatban következett be: az ezredforduló óta a négyszeresére emelkedett a dollármilliomosok száma a világon.

A szupergazdagok se jártak jól

A Bloomberg megvizsgálta a világ 500 leggazdagabb emberének vagyonát, és kiderült: komoly veszteséget szenvedtek el 2022-ben. A veszteség összege 1400 milliárd dollár – állapította meg a Bloomberg milliárdos indexe.

Elon Musk a világ leggazdagabb embere, aki a többi között a Tesla és a Twitter tulajdonosa 138 milliárd dollárt veszített tavaly. A Facebook alapító atyja, Mark Zuckerberg 81 milliárd dollárt vesztett nettó vagyonából, így 2022-öt 45 milliárd dollárral fejezte be. Emiatt kiesett a világ tíz leggazdagabb embere közül.

Az UBS végül levonta a tanulságot: az elmúlt időszakban megállás nélkül növekedett a magánvagyonok összértéke a globális gazdaságban, ezért a tavalyi visszaesés kivételt jelent. 2,4 százalék a globális csökkenés a magánvagyonok terén, és ennek eredményeképp jelenleg egy felnőttre átlagosan 84 718 dolláros vagyon jut a világgazdaságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!