Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Beküldte az Európai Bizottságnak az uniós helyreállítási alap energetikai fejezetére vonatkozó terveit a kormány. Azt várják, hogy ettől majd nő az energiaszuverenitás, de nem látni, hogy a terv javítását célzó civil javaslatokat érdemben megfontolták volna.
Úgy tűnik, nem hallgatott a kormány a szakértő civilekre, és anélkül küldte be az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv energetikai fejezetére vonatkozó fejezetét az Európai Bizottságnak, hogy a kérésüknek megfelelően újra megnyitotta volna a tervezet előzőleg a nyár közepi szabadságolások idején két hét alatt letudott társadalmi véleményezését.
Mint az Energiaügyi Minisztérium fogalmazott, az ebben foglalt több mint 2300 milliárd forint összértékű fejlesztés megvalósítása erősíteni fogja az ország energiaszuverenitását, és kiegyenlítettebbé teszi az energiaátmenetet, de a benyújtásáról kiadott közleményében nem utaltak arra, hogy figyelembe vették volna a tervvel kapcsolatos szakmai kritikákat, amiből pedig bőven akadt korábban:
Nagyon gázos a kormány uniós ezermilliárdokért összerakott energiaterve
A lakossági energiatakarékossági felújítások és a megújulók támogatása helyett a kormány hatalmas összegeket költene a gázinfrastruktúra fejlesztésére. Uniós pénzből finanszíroznák a Mol leválását az orosz olajról - miközben a kormány százmilliárdokat von(t) el az olajmultitól különadóval, árstoppal. Az állami MVM és Mészáros Lőrinc Opusa is uniós pénzből fejleszthetne.
A pénteki minisztériumi közleményben a következő fejlesztéseket emelték ki:
Emellett jelezték, hogy a nyáron közzétett tervezetet újdonságokkal is kiegészítették:
Hogy az energetikai fejezet megvalósítása mit jelenthet majd a gyakorlatban, az alábbi cikkben foglaltuk össze:
Hogy működhet a gyakorlatban az új rezsicsökkentés, amit a kormány megígért az EU-nak?
Energiaspórolásra ösztönzés helyett megint pazarlásra noszogatná a lakosságot az Orbán-kormány minap közzétett tervezetcsomagjának rezsireformáló intézkedése. A kabinet a RepowerEU-forrásokért fűt-fát ígér Brüsszelnek, de a koncepció java része tényleg jónak tűnik. A lakásfelújítási program viszont továbbra is mostohagyerek: már a terve is csak a kirakatba jó.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.