Lengyelország nem szállít több fegyvert Ukrajnának

Sőt, az elmérgesedett gabonavita miatt a lengyel elnök már azzal fenyegeti az orosz megszállás ellen háborúzó Ukrajnát, hogy ha ebben az ügyben nem engednek, akkor az ukrán gabona mellett más ukrán termékek is tiltólistára kerülnek Lengyelországban.

  • hvg.hu hvg.hu
Lengyelország nem szállít több fegyvert Ukrajnának

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Annyira elmérgesedett a gabonavita, hogy Mateusz Morawiecki szerdán bejelentette: Lengyelország nem szállít több fegyvert Ukrajnának, amelynek eddig az egyik leghűségesebb szövetségese volt.

A BBC szerint a lengyel miniszterelnök azt mondta egy tévés beszédben, hogy ehelyett a jövőben Lengyelország saját országa védelmére összpontosít, a cél, hogy a lehető legmodernebb fegyverekkel lássák el a lengyel honvédséget.

Az ügy előzménye, hogy Lengyelország kedden beidézte Ukrajna nagykövetét, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ-ben korábban arról beszélt, hogy egyes nemzetek csak színlelik, hogy szolidárisak Ukrajnával.

A gabonavita azt követően kezdődött, hogy Oroszország teljes körű ukrajnai inváziója szinte teljesen lezárta a fő fekete-tengeri hajózási útvonalakat, és arra kényszerítette Ukrajnát, hogy alternatív szárazföldi útvonalakat keressen.

Az ahhoz vezetett, hogy nagy mennyiségű gabona áramlott be Közép-Európába, amire az Európai Unió úgy reagált, hogy ideiglenesen megtiltotta a gabona behozatalát Bulgáriába, Magyarországra, Lengyelországba, Romániába és Szlovákiába, hogy megvédje a helyi gazdákat, akik attól tartottak, hogy az ukrán gabona lenyomja a helyi árakat.

A tilalom szeptember 15-én lejárt, és az EU úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg azt, de Magyarország, Szlovákia és Lengyelország saját hatáskörben úgy döntött, hogy továbbra sem engedi be az ukrán gabonát az országába.

A hét elején Ukrajna keresetet nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) az említett országok ellen a tilalmak miatt, amelyek szerinte megsértik a nemzetközi kötelezettségeket. Lengyelország azonban azt mondta, hogy fenntartják a tilalmat, és "a WTO előtti panasz nem hat meg minket".

 

Kijev beperli Magyarországot az ukrán gabona behozatali tilalmának meghosszabbítása miatt

A pert a Kereskedelmi Világszervezetnél a magyarok, a lengyelek és a szlovákok ellen kezdeményezik, hogy "mindenki lássa, saját tagállamai mennek szembe az EU-val".

Morawiecki szerdán azt is kilátásba helyezte, hogy más ukrán termékek is tiltólistára kerülhetnek Lengyelországban, ha „Ukrajna tovább eszkalálja a gabonavitát”. A lengyel külügyminisztérium pedig úgy fogalmazott, hogy a két ország között nézeteltéréseket ebben az ügyben nem lehet nemzetközi bíróságokhoz benyújtott panaszokkal, vagy a multinacionális fórumokon Lengyelországra gyakorolt diplomáciai nyomással rendezni.

Lengyelország egészen eddig kifejezetten sok támogatást nyújtott Ukrajnának az Oroszországgal szembeni védekezésben. A BBC cikke emlékeztet, hogy a lengyelek sürgették Németországot, hogy Leopard 2 harckocsikat szállítson az országnak, vadászrepülőgépeket ígértek az országnak, és több mint 1,5 millió menekültet fogadtak be Ukrajnából.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek