szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Lejárt a két hónapos szükségállapot határideje, amelyet október hetedikén a Hamász terrortámadás után rendeltek el Izraelben, ezért az igazságügyi miniszter december elsejétől megszüntette azt. Így újrakezdődhetett Benjamin Netanjahu miniszterelnök korrupciós pere, amely 2020 januárjában indult csalás, bizalommal való visszaélés és megvesztegetés miatt. Hivatalban levő miniszterelnök még sohasem került ilyen helyzetbe Izraelben.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

250 millió dolláros a legsúlyosabb korrupciós vád Benjamin Netanjahu ellen: e szerint jóbarátja, a médiamágnás Saul Elovich ilyen nagy összeghez juthatott, mert a kormány szabályozó rendeletei előnyös helyzetbe hozták cégét, a Bezeq médiabirodalmat – írja a CNN gazdasági rovata. Ezen kívül még két másik per is újraindult Netanjahu ellen: az egyik szerint értékes ajándékokat fogadott el külföldi üzletemberektől, főként szivarokat és pezsgőket. 700 ezer sékelről, vagyis mintegy 176 ezer dollárról van szó. Az egyik legfőbb ajándékozó Hollywood egyik producere volt: Arnon Milchan nevéhez olyan produkciók fűződnek, mint a Pretty Woman, a JFK vagy a Brazil.

A másik perben azzal vádolják Izrael miniszterelnökét, aki a leghosszabb időt töltötte ebben a székben, hogy megkérte egy befolyásos újság tulajdonosát: közöljön kedvező írásokat a kormány tevékenységéről, cserében azt ajánlotta, hogy a konkurenciát meggyengítik a sajtópiacon kormányzati rendeletei.

Mit válaszol minderre a kormányfő? Határozottan tagadja bűnösségét, és az ellene folyó jogi eljárásokat boszorkányüldözésnek nevezte: „Ezek összefércelt vádak, amelyeknek egyetlen célja van, és ez a jobboldali kormány megbuktatása. Erre törekszik a baloldal és a liberális médiaelit” – mondta a miniszterelnök. Izrael törvényei szerint a kormányfő mindaddig hivatalában maradhat, amíg jogerősen el nem ítéli őt a bíróság. Sőt, egy nemrég elfogadott új törvény szerint bírói ítélet miatt nem kellene távoznia a miniszterelnöknek.

Netanjahu az elmúlt években ádáz harcot folytatott az igazságszolgáltatás ellen, hogy elkerülje az ítéletet. Hívei most fel vannak háborodva, hogy a gázai háború kellős közepén újrakezdődnek a korrupciós perek Benjamin Netanjahu ellen.

A regionális ügyek minisztere, aki az igazságügyi minisztériumban is kapott posztot Netanjahutól, így fakadt ki X-en a perek kapcsán: „Háború, emberrablás, kitelepítés, gazdaság – mindez nem számít. A fontos az, hogy újrakezdjék Benjamin Netanjahu perét, ahol a miniszterelnöknek megalapozatlan állításokkal kell szembesülnie” – írta David Amsalem miniszter.

Netanjahunak nem kell jelen lennie a bírósági tárgyaláson

A Yedioth Ahronot megírta, hogy a miniszterelnök nem volt ott a bírósági tárgyalás első napján, és nem is kell jelen lennie. Legfeljebb néhány hónap múlva idézheti be a bíróság személyesen is Benjamin Netanjahut, aki jelenleg a gázai hadművelet legfőbb irányítója. A kormányfő népszerűsége a mélypontra süllyedt hazájában, mert sokan őt tartják felelősnek azért, hogy a Hamász terrortámadása meglepte Izraelt, és 240 túsz a terrorszervezet kezébe került. Az izraeli lapok szerint a 74 éves Netanjahu pere hosszú ideig elhúzódhat, mert a nagy mozgósítás miatt sokan nem idézhetőek be a bíróságra Izraelben, ahol a háborús körülmények között is ragaszkodnak a jogállami normákhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!