szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több akvizíciót is végrehajtott Nyugat-Európában a Richter Gedeon, amivel több gyógyszer jogait is megszerezte. A cég jelenleg stabil környezetben tud adózni, és jó évet zárhatnak, ha nem szakad rájuk újabb különadó, magas infláció vagy árfolyam-volatilitás. A Richter első féléves eredményeit magyarázta a vállalat vezére, Orbán Gábor.

A Richter Gedeon Nyrt. kedd reggel tette közzé az első féléves pénzügyi eredményét, amiről részletesen ebben a cikkben számoltunk be. A délelőtt folyamán Orbán Gábor, a vállalat vezérigazgatója tartott sajtótájékoztatót, ahol betekintést nyújtott a számok mögé.

A vállalat első féléves árbevétele 413 milliárd forint volt, a tisztított EBIT (az alaptevékenység jövedelmezősége az egyszeri tételek nélkül) 22 százalékos növekedés után 136 milliárdra nőtt, míg a szabad pénzáramlás (cash-flow) közel 70 milliárddal emelkedett.

A menedzsment az első félévre korábban enyhe kétszámjegyű százalékos növekedést jósolt, az árfolyamszűrés után ennek a sávnak a közepén, 12,5 százalékon áll a Richter. Az árfolyamhatás 1,5 év után volt ismét pozitív, „nagyon régen nem tudtam ilyet mondani” – tette hozzá Orbán Gábor.

30 év után újra saját molekula

Orbán megemlítette az akvizíciókat is: a vállalat sok éves együttműködés után felvásárolta a csőd szélére került belgiumi Liège-ben található Mithrát, amellyel közös fejlesztést vittek. Ez meghiúsult volna, ha a Richter nem vásárolja fel a vállalatot. „Büszkék vagyunk, hogy a csőd torkából tudtuk kirántani, ami eddig magyar vállalatokra nem volt jellemző” – fogalmazott a cégvezető. A céggel együtt egyes készítmények jogait, valamint a stábot is megszerezték, amely képes lesz a fejlesztési munkákat befejezni és akár új kutatás-fejlesztési projekteket indítani nőgyógyászati témában. „30 éve nem volt saját molekulánk a cariprazine-on kívül” – tette hozzá Orbán (a szer skizofrénia és mániás depresszió kezelésére alkalmas).

Az árbevétel növekedése szépen eloszlott a földrajzi régiók között, Oroszország kivételével, „amire a tavalyi negyedik negyedéves előszállítás fékként nehezedik” – mondta a vezérigazgató. Az üzletágak mindegyike növekedni tudott, különösen a nőgyógyászatban volt minden terméknek „jó a dinamikája”.

A nyereségről elmondta: nagyon magasak a Richter készletei, ebből fakadóan az értékvesztés is magas (a lejáró szavatosságú készítmények miatt), de Orbán szerint alacsonyabb készletekkel „még kevésbé tudnánk ellátni a piacokat”. Szerinte a készlet csökkentésével és az értékvesztés csökkentésével lehet jobb helyzetbe kerülniük.

A menopauza-piac sztárja

„Szerencsésen elkerültük az újabb különadót”, a cég effektív adókulcsa a globális 15 százalék alatt van. Azonban amit 2023-ban különadóként befizettek (kb. 28 milliárd forintot), azzal egy Mithra-tranzakciónak megfelelő összegtől lett a Richter megfosztva – mondta Orbán Gábor. Hozzátette: egyelőre „jó jel, hogy az állam tartja a szavát” az újabb ágazati adók tekintetében, így a vállalat adófizetése nem kiszámíthatatlan mozgás következménye, hanem normális keretek között zajlik.

A Mithra egyébként bevételben 1 százalékpont körüli növekedést fog hozni, EBIT-ben azonban egyelőre mínuszt fog termelni, mert a Donesta fejlesztése miatt növelniük kell a kutatás-fejlesztésre fordított összeget, amiről Orbán megjegyezte: a gyógyszer „a menopauza-piac sztárja lehet”.

A generikus gyógyszerek terén is van tér a fejlődésre, nagy szabadalmak fognak lejárni, amelyek megszerzésével komoly piaci lehetőségek nyílhatnak. Itt Orbán úgy fogalmazott: „nem kell temetni a generikus üzletágat,

elsősorban a véralvadás és a kardio területén vannak blockbuster molekulák”.

Egyre inkább keresik a módját, hogy nyissanak Nyugat-Európa felé, itt is van még növekedési potenciál. „A költségszintet tudjuk úgy menedzselni, hogy közben nem árazódunk ki a piacról, főleg ha nem kapunk újabb különadót, magas inflációt és árfolyam-volatilitást a nyakunkba”.

Beállni a gépsor elejére

Orbán szerint főként a nőgyógyászati területen vannak lehetőségeik, mert a nagy gyógyszercégek elkezdtek kivonulni erről a területről, leálltak a fejlesztések is. A Richter például több szakembert is el tudott hozni a Bayertől, ami korábban a terület élvonalában volt. „Ha akvirálni vagy licenszelni tudnánk a majdnem kész fejlesztéseket, azzal piacrészt szerezhetnénk, de ennek a lehetősége beszűkült, mert a nagyok már nem fejlesztenek” – mondta.

Maradt tehát az, hogy korai szakaszban kapcsolódnak be a kutatásba, ezt teszi lehetővé a liège-i kutatóközpont. „Nekünk kell beállni a gépsor elejére”, hogy a 2030-as években legyenek új, globálisan forgalmazható készítmények. De ezt Orbán szerint csak akkor tudják végigvinni, ha beáll mögéjük egy szakmailag és pénzügyileg erős partner, mint a neuropszichiátriai készítmények terén az AbbVie.

A Richter árfolyama az elmúlt napokban nőtt, a piac pedig úgy tűnik, jól fogadta a pénzügyi jelentést, kedden a vállalat árfolyama 2,5 százalékos pluszt mutatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!