szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormány hazai és nemzetközi pozícióját is nagyban befolyásolja az amerikai elnökválasztás kimenetele: nem biztos, hogy Trump elnöksége békét, biztonságot és fejlődést biztosítana Magyarország számára.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Az Orbán-kormány működését olyannyira befolyásolja az amerikai elnökválasztás, hogy a jövő évi költségvetés tervezetét is csak azután terjesztik elő a parlamentben. A republikánus elnökjelölttel évek óta közpénzmilliárdokból zajlik a kapcsolatépítés, ami Trump első elnöksége alatt új irányt vett, és azóta virágzik. Hatalmas pénzekből szerveznek utazásokat, ösztöndíjakat, képzéseket az Egyesült Államokban többek között az Alapjogokért Központ, vagy például a Mathias Corvinus Collegium – írja a Political Capital a november 5-ei amerikai elnökválasztásal kapcsolatos elemzésében.

A számos telefonbeszélgetés és személyes Obán-Trump találkozó is az együttműködésük sikerességét mutatja, a magyar miniszterelnök szerint emberei részt vesznek Trump programalkotásában – vélhetően a Heritage Foundation Project 2025 nevű kezdeményezésén keresztül: Habony Árpád nem hivatalos tanácsadóként többször is találkozott a republikánus kampánystábbal. Egyes amerikai konzervatívok azt állítják, hogy „Orbán illiberális kormányzásának példaként kell szolgálnia Amerika számára” – írják az elemzésben.

A Political Capital elemzői három okot látnak arra, hogy Orbán a rendszere hosszú távú fennmaradását látja Trump győzelme esetén. Elsősorban arra számíthat, hogy a Trump-adminisztráció nem kéri majd számon a korrupciót és a demokratikus jogállami normákat. Abban is bízik, hogy Trump győzelme felerősíti a populista és szélsőjobboldali erőket, és ezzel elérve az Európai Tanács jobbra tolódását. Végül, a Trumppal ápolt szoros és személyes viszonya abban is segítheti Orbánt, hogy befolyása legyen az amerikai politika alakításában, és kivételezettként elnézzék neki a trumpi politikával szembemenő cselekedeteket, például a kínai kapcsolatok erősítését.

Mit ad nekünk Oroszország és Kína, amiért megéri megbélyegezettnek lenni? Külpolitikája miatt került baráti tűzbe Orbán

Volt, illetve jelenleg is kormányközelben lévő külügyesek is fenntartásaikat hangoztatják Orbán Viktor külpolitikai kanyarjaival kapcsolatban, ám a kormányfőnek a belső kritikákra sincs füle.

Trump győzelme veszélyt is jelenthet a magyar gazdaságra a Political Capital elemzése alapján. „Orbán konnektivitásnak nevezett gazdasági stratégiájának lényege, hogy bárkivel hajlandó üzletelni, aki beruház Magyarországon, és ezt politikai szívességekkel is igyekszik ösztönözni. Ezzel szemben Trump valószínűleg 20 százalékos vámot vetne ki minden külföldi országból származó importra, le akarja nyomni a német autóipart az Egyesült Államokban, ami hatalmas csapást mérhet a magyar gazdaságra” – írják.

Orbáni dilemma: rosszul áll a békepóz, és elvész a konnektivitás, amikor a szövetségesei a front két oldalán sorakoznak fel

Orbán Viktor újonnan hangoztatott külpolitikai csodafegyvere, „a nagy stratégia alapja”, a konnektivitás alapos tesztelésnek lesz kitéve, ha az izraeli konfliktus tovább folytatódik.

Úgy gondolják, ha Trump elveszíti a választást, akkor megrendülhet az orbáni éleslátásba vetett hit, és ez nem csak a magyar választókat, hanem a Fidesz belső embereit is érintheti, ez egy igazodási folyamatot indíthat el. Magyar Péter pártja felszálló ágban van – egy Trump-veszteség esetén Magyar vádolhatná azzal Orbánt, hogy elvesztette politikai iránytűjét és elszigetelte Magyarországot a túlzott amerikai elköteleződés miatt. Ezek után lehetséges, hogy többen a Tiszához pártolnának át – áll az elemzésben.

Az elemzők szerint Harris győzelme esetén fokozódna hazánk EU-n és NATO-n belüli elszigeteltsége, és súlyosan érintenék az Orbán-rendszert a jogállamisági és korrupciós kritikák. Kamala Harris a korábbi, Biden-kormányzathoz hasonlóan elkötelezett maradna a nemzetközi együttműködés iránt, különös tekintettel a NATO-ra. Trumppal ellentétben a demokrata elnökjelölt többször is elmondta, hogy nem hagyná magára Ukrajnát. Az Európai Uniónak viszont még demokrata győzelem esetén is egyre önállóbbá kell válnia.

Nagy Gábor a Fülkében: Az amerikai elnökválasztás valóságshow, amibe sztárok is kellenek

Merre tovább, Amerika? Erre a kérdésre még senki nem tudja a választ, egyelőre mindenki a kampánnyal rohan. Annak a részleteit viszont már tudjuk elemezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!