Nem félünk eléggé
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
Pénteken a Magyar Közlönyben megjelent a munkáshitelről szóló végleges kormányrendelet. Az igénylésre vonatkozóan nincs nagy meglepetés a jogszabályban, viszont a futamidő kapcsán fontos részleteket tisztáz a jogszabály.
A munkáshitel azon fiatalok számára nyújthat komoly segítséget, akik nem kívánnak felsőoktatási intézményben továbbtanulni. A legfeljebb 4 millió forint összegű hitel kamatmentes, ráadásul a nők esetében a futamidő alatt született gyermekek után tartozáselengedés is járhat.
A kölcsön összege legfeljebb 4 millió forint, a hitel futamideje maximum 10 év lehet. A kölcsön alapvetően kamatmentes, az állami kezességvállalás után szükséges 0,5%-os éves díjat fizetni. A kölcsönt 2025. januárjától lehet felvenni a hazai bankoknál, pénzintézeteknél.
A maximális 4 millió forintra 10 éves futamidő esetén havi 33 333 forintot kell fizetni. Erre még rájön a kezességvállalás díja, aminek mértéke évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5%-a.
A kölcsönfelvételkor vállalnia kell az adósnak, hogy a hitel folyósítását követően legalább 5 éven keresztül Magyarországon fog élni és dolgozni. A hitelt csak egy alkalommal lehet igényelni.
A hitel alapvetően kamatmentes, és az is marad, amennyiben az utólagos feltételt nem sérti meg az adós. A hitel után az állam kamattámogatást fizet a bank részére, ennek mértéke az 5 éves futamidejű államkötvények aukciós átlaghozam 110 százalékának egy százalékponttal növelt értéke. Idén decemberben ez a kamat 7.51% lenne.
A hölgy adósok továbbá a futamidő alatt született, örökbefogadott gyermekeik után további kedvezményekben részesülhetnek:
Ikergyermekek születése esetén az eredetileg megkapott 2 éves szüneteltetés annak lejárata előtt egy évvel meghosszabbítható arra való tekintettel, hogy két baba érkezett.
Alapvetően itt sem látni újdonságot, ha az adós megsérti az utólagos feltételt, akkor az addig kapott kamattámogatást vissza kell fizetnie. (Ez ugye az a kamat, melyet az állam fizet a bank részére, a jelenlegi feltételek mellett ennek mértéke 7,51%.) Illetve a kamat, törlesztőrészlet a jövőben meg is fog emelkedni. Az új kamatszint az 5 éves futamidejű államkötvények aukciós átlaghozam 130 százalékának 4 százalékponttal növelt értéke lesz. Jelenleg ez 11,70%-os kamatot jelentene.
Vagyis egy egyösszegű – 120 napon belül rendezendő – büntetés várna a szabálysértőkre, illetve a jövőbeni törlesztőrészlet is érdemben megnőne.
De mik lennének ezek az utólagos feltételek? Az igénylőnek a kölcsön folyósítását követő 5 évben Magyarországon kell élnie és dolgoznia. Előbbi esetében az lenne probléma, ha megszűnne a magyar lakcím, míg utóbbi esetben az lenne gond, ha a biztosítotti jogviszony megszűnik, illetve nem áll fenn 90 napnyi folyamatos vagy összeadódó mértékben.
Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.
A vállalkozások számára egyre vonzóbb lehetőség saját célra villamos energiát termelni, különösen a napenergia hasznosítása révén.
A forint jelentős árfolyamingadozása érdemben megnehezíti az olyan beruházások finanszírozását, amelyek importhányadot tartalmaznak.
Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.
Lehetséges forgatókönyvek.
Súlyos betegség Romániában azonosított juhhimlő, amely gazdasági károkat is okozhat.
Diego ügyvezetőjével beszélgettünk.
Furcsa részeletek derültek ki a HUN-REN Irányító Testületének üléséről. Miért szavaz valaki igennel az átalakításra, ha aztán lemond?