Tetszett a cikk?

Nyár óta a védelmi ipari fejlesztésekért és beruházásokért felelős Nagy Márton feladatköre jelentősen bővült.

Csütörtöktől Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter gyakorolja a Magyar Védelmi Exportügynökség Zrt. tulajdonosi jogait a Honvédelmi Minisztérium (HM) helyett. Erről ő maga hozott rendeletet, amely szerda este jelent meg.

A szervezetet 2021-ben hozták létre, honlapja szerint száz százalékban állami tulajdon, „elsődleges célja a magyar védelmi ipar támogatása, valamint az exporttevékenység fejlesztése és erősítése, amelynek célja a hosszú távon fenntartható hazai védelmi ipari gyártás és kutatás-fejlesztés”.

A hadiipar irányítását már 2020-ban elvették a Honvédelmi Minisztériumtól, és átadták az állami vagyonért felelős akkori miniszternek.

Idén nyár óta a védelmi ipari fejlesztésekért és beruházásokért felelős Nagy Márton feladatköre bővült: az érintett minisztériumok bevonásával ő határozza meg a védelmi iparfejlesztés stratégiai irányait. Néhány nap múlva ő lett az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. tulajdonosi joggyakorlója is. Ez a hadiipari vállalatokat összefogó szervezet gyártja például a 7,62 milliméteres és a 12,7 milliméteres lőszert többek között a Lynx és Gidrán harcjárműveink fegyverzetéhez, de oda tartozik a légiirányításért felelős Hungarocontrol is. Korábban a Hungaroringet veszítette el a HM, a mogyoródi autóverseny-pályát üzemeltető Hungaroring Sport Zrt. tulajdonosi jogait a Gulyás Gergely vezette Miniszterelnökség kapta meg.

A kormánytagok hatásköréről szóló rendelet szerint az állami cégek tulajdonosi joggyakorlóját a nemzetgazdasági miniszter jelöli ki, ezért – bár a kormány tagjai elvben egyenjogúak – Nagy Márton más miniszterek jogainak csökkentéséről vagy bővítéséről alkothat jogszabályt, és nincs előírva, hogy ezt az érintettek beleegyezésével kellene tennie.

A sporttal foglalkozó cégeken kívül most már csak öt állami tulajdonú katonai vállalatot felügyel a HM: a Katonai Emlékpark Közhasznú Nonprofit Kft.-t, a HM Zrínyi Geoinformációs és Toborzástámogató Közhasznú Nonprofit Kft.-t, a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt.-t (ennek a rendszerét törték fel nemrég külföldi hackerek), a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.-t és a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!