Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nyolc százalékkal maradt el a mezőgazdaság idei teljesítménye az előző évitől. Hiába nőtt az állattenyésztés kibocsátása, nem tudta kompenzálni a többi visszaesését. Majd harmadával kevesebb árpa és alma, tizedével kevesebb napraforgó termett, csak barackból lett több. A gazdák zsebe is megérezte az aszályt: tavalyhoz képest 35 százalékkal csökkent a jövedelmük.
Idén négyezer milliárd forint felett alakult a mezőgazdaság teljes kibocsátása, ami 8 százalékkal elmaradt az előző évitől – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal első becsléséből. Mind a termelés volumene, mind az árszínvonal csökkent: előbbi 4,4, utóbbi 3,8 százalékkal.
Miközben a növénytermesztés volumene 11 százalékkal lett kisebb, az állattenyésztésé 4,9 százalékkal bővült.
A termelés mérséklődése szinte minden termékcsoportot érintett, kivéve a burgonyát, az élő állatokat és az állati termékeket. A mezőgazdaság teljesítménye elsősorban a csapadékhiányos időjárás és a nyári aszály miatt lett kisebb, ezek a tényezők hátráltatták a növénytermesztést. Az állattenyésztés pedig hiába bővült, nem tudta kompenzálta az ágazat mérséklődő termelőiár-színvonalának hatását.
Ezzel számszerűen is látható, hogy az idei aszály mennyire tetézte az autó- és akkugyárak harmatgyenge teljesítményét, amik miatt minden várakozást alulmúlt a magyar GDP az elmúlt hónapokban:
A mezőgazdaság rossz teljesítményét már tavasszal előrevetítette a túlságosan száraz és meleg idő, akkor azt írtuk, hogy szeretünk úgy gondolni a magyar gazdaságra, mint amit az autó- és az akkugyárak pörgetnek, de amikor extrém dolgok történnek, akkor az is meglátszik, hogy a mezőgazdaság is mennyire fontos tud lenni. Tavaly például a jó termésnek volt köszönhető, hogy csak 0,9 százalékkal csökkent a GDP. Idén már biztos, hogy nem így lesz.
Részletesebben:
A növénytermesztés termelési volumene idén 11, árszínvonala 2,5 százalékkal csökkent. A gabonafélék mennyisége összességében 16, ezen belül
Az olajnövények közül
Az ipari növények termésmennyisége 11 százalékkal alacsonyabb lett:
A takarmánynövények volumene 4,6, a kertészeti termékeké 1,7 százalékkal mérséklődött.
A gyümölcsfélék volumene 12, ezen belül
az alma termésmennyisége 31 százalékkal csökkent, a baracké viszont 39 százalékkal nőtt.
A bor volumene 6 százalékkal kisebb lett, az egyéb növényi termékek volumene nem változott.
Az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,9 százalékkal bővült. Az élő állatok termelése 5,8, az állati termékeké 2,9 százalékkal nőtt.
A termelők által a termeléshez beszerzett alapanyagok (folyó termelőfelhasználás) volumene 2,9 százalékkal nőtt, az ára összességében 7,8 százalékkal csökkent. Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya és a növényvédő szerek volumene egyaránt 15, az állatgyógyászati költségeké 3,1, a takarmányoké 2,5 százalékkal bővült, a többi ráfordítás enyhén csökkent vagy változatlan maradt.
A bruttó hozzáadott érték 13, volumene 17 százalékkal szűkült. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,6, a termelési tényezők jövedelme 15,
a vállalkozói jövedelem 35 százalékkal alulmúlta az egy évvel korábbit.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A szakértő szerint a megoldás nem egyszerű, de mindenképp létezik, és nem csak a szülés vagy az idő múlása hozhat enyhülést.
Most Lázár János tárcája már csak annyit közölt: elképzelhető, hogy felszedik a zenélő burkolatot.