Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Idénymunka esetén a minimálbér 0,75 százalékát, alkalmi munka esetén 1,5 százalékát kell közteherként befizetnie a munkáltatónak. Az időtartamot is korlátozza a kormány: július 1-től egy évben legfeljebb 120 napot dolgozhat valaki egyszerűsített foglalkoztatásban.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal által közzétett tájékoztató szerint január 1-jétől – a minimálbér emelkedése miatt – nő az alkalmi és idénymunkások, azaz az egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozók után fizetendő adóteher.
A munkáltatók által befizetendő összeg mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5 százaléka, azaz 1500 forint, alkalmi munkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 1 százaléka, azaz 2900 forint.
A filmipari statiszták alkalmi munkájánál a közteher a hónap első napján érvényes minimálbér 3 százalékára, azaz 8700 forintra nő. Az ő esetükben az ebből származó napi nettó jövedelmük nem haladhatja meg a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 12 százalékát, ez jelenleg 34 900 forintot tesz ki.
A kormány azonban itt nem állt meg, és a december közepén elfogadott költségvetési törvény alapján jelentősen, 50 százalékkal megemelte a február 1-jétől a közteher mértékét. Így a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetében a befizetendő összeg az aktuális minimálbér 0,75 százalékára (2175 forint), alkalmi munka esetében 1,5 százalékára (4350 forint) nő. Így összességében az adóterhek az egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozó munkások után 2024-hez képest 62 százalékkal emelkednek februártól. A statiszták esetén a kormány nem emelt az adókulcson.
A kormány ráadásul július 1-től 120 napra korlátozza azt, hogy egy magánszemély összesen hány napot dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatásban, a jogosultság ellenőrzése pedig a munkáltató feladata lesz, ehhez a NAV állítólag egy lekérdezhető felületet fog biztosítani.
A szigorítás annak ellenére lép életbe, hogy komoly munkaerőhiány sújtja a hazai mezőgazdaságot, a szektorban közel évi 100 milliárd forint kárt okoz az elégtelen munkaerő-ellátottság a FruitVeB szerint – írtuk tavaly júliusban. A legnagyobb problémát a gyümölcs- és zöldségszüret jelenti, amelynek 30-70 százalékát szezonális munkaerő végzi.
A keleti országrészben már 12 ezer, az ország középső és nyugati részen 15-18 ezer forintot is fizettek a tavalyi szezonban naponta az idénymunkásoknak, azonban így is egyre nehezebb volt munkaerőt találni. Nagypéter Sándor, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke akkor arról beszélt az Agrárszektornak, hogy a megoldást egyre nagyobb arányban a harmadik országbeli munkavállalók (nem magyar és nem uniós állampolgárok) jelentik, például a Fülöp-szigetekiek, akik „alázatosak, szorgalmasak és megbízhatók”. Utóbbi szerinte különösen fontos, mivel a magyar munkások esetében előfordul, hogy egyszerűen nem jelennek meg a munkaterületen, míg a filippínókra ez nem jellemző, ezért még a magasabb adminisztratív terhek mellett is megéri őket alkalmazni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Látszólag barátságos egyeztetés folyt Bukarestben a magyar és a román kormányfő között, a színfalak mögött azonban sokan a moszkvai befolyásolás erősödéstől és a magyar kormány ukránellenes kampányától tartanak.
A miniszterelnök beszélt Majkáról és Azahriah-ról is.
Nemrég egy koncertfelvétel miatt derült ki, hogy egy amerikai techvállalat igazgatója és egy vezetője viszonyt folytatott egymással. Előbbi már múlt héten lemondott posztjáról.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége.
A jogszabályok megszegése miatt egy teljes ukrán család magyar állampolgárságát vonta vissza a köztársasági elnök.
Száznyolcvanegy napig kell majd iskolába járni.