szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nemzetbiztonsági okokat emleget a romániai energiaügyi miniszter az MVM felvásárlási szándékával kapcsolatban, aminek célja a második legnagyobb romániai gázcég.

Felülvizsgálja Románia az MVM-nek az E.On Energie Romaniára irányuló felvásárlási szándékát – írja a Financial Times a romániai energiaügyi miniszter, Sebastian Bruduja nyilatkozata alapján. A magyar állami energiacég december közepén jelentette be, hogy kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből, amelynek árampiaci részesedése is van, emellett megvenné az energiaszolgáltatás infrastruktúrájának szerelési-karbantartási munkáit végző E.On Asist Complet 98 százalékát is.

Az elvileg valamikor 2025 első felében megvalósuló tranzakció, azonban kiverte a biztosítékot Romániában, mint a HVG is megírta sokan tartanak attól, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnök leghűbb európai szövetségesének tekintett Orbán Viktor magyar miniszterelnök kormányának kontrollja alatt álló MVM megjelenésével az E.On Romania a továbbiakban orosz gázzal látja el a fogyasztóit, és Moszkva így befolyást szerez Bukarest felett.

Burduja a Financial Timesnak arról beszélt, hogy a tranzakciót nemzetbiztonsági okokból hiúsítanák meg, ami kísértetiesen hasonlít arra, ahogy tavaly a spanyol Talgo vonatgyártó esetében, aminek megvásárlásától a Ganz-Mávagot tántorították el, amire a román miniszter is utalt:

Láttunk már precedenst erre Spanyolországban, ahol egy, a romániaihoz hasonló bizottság utasított el egy magyar szereplőhöz köthető tranzakciót. Nekünk is mérlegelnünk kell mindezt, hogy döntésre jussunk.

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!