Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Már nem Kína Németország legnagyobb külkereskedelmi partnere.
Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként – derül ki a “Germany Trade & Invest” (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által megteknitett tanulmányából.
Az előzetes adatok szerint 2024-re mintegy 255 milliárd euróra emelkedett a német export és import az Egyesült Államokkal. Ez nyolcmilliárd euróval haladja meg a második legfontosabb kereskedelmi partnerrel, Kínával bonyolított forgalmat. A rangsorban Hollandia, Franciaország és Lengyelország következik.
Kína a legnagyobb autóipari piac, de egyrészt a helyi termelés növekszik, másrészt a német gyártók a kínai autógyártók növekvő versenyével küzdenek
– áll a tanulmányban. Az élelmiszerek és az elektrotechnika exportja viszont pozitívan alakult.
Németországot az a veszély fenyegeti, hogy a két legfontosabb gazdasági partnere közötti újabb vámviták kiújulása esetén a frontok közé kerül: “Egyelőre nem világos, hogy a Trump vezette USA milyen mértékben veszi célba az EU-t és így Németországot is a kereskedelempolitikájában.” A GTAI szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus eszkalálódásával erősödhet a Németországra nehezedő nyomás az Egyesült Államokhoz való igazodáshoz.
Trump gyakorta felhánytorgatja, hogy a világ „kihasználja” az USA-t, amennyiben az ország külkereskedelmi egyenlege negatív, vagyis többet importál, mint amennyit exportál. Külön nevesíteni szokta az autóipart, és azon belül is a német autókat. Még mindig nem világos, hogy a megválasztott amerikai elnök milyen vámpolitikára készül.
Az optimista előrejelzések szerint differenciált és fokozatosan bevezetett vámemelések várhatóak. A pesszimista előrejelzések szerint Trump egyszeri, drasztikus vámemelést fog végrehajtani.
A magyar gazdaság – ahogy azt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nem győzi túlhangsúlyozni – erősen függ a némettől, bármilyen, a német gazdaságot hátrányosan érinti fejlemény hátrányosan érinti a magyar gazdaságot is.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.