Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint minden dolgozó előtt nyitott a „továbbfoglalkoztatás” lehetősége.
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, a 24.hu információ szerint „programozott leépítés” zajlik a Magyar Postánál, amit azért így hívnak, mert nem szeretnének csoportos létszámleépítést bejelenteni. A lap információi szerint tavaly november óta a szervezet apránként bocsátja el a dolgozóit, ami nemcsak a bezárt kis posták dolgozóit érinti, hanem az irányítást és a kiszolgálást végző munkatársakat is. Az elbocsátott emberek munkáját és fizetését pedig a megmaradt dolgozók között osztják szét.
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője írásbeli kérdésben érdeklődött arról Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternél, hogy hány embert érint pontosan a létszámleépítés a Postánál.
A választ a miniszter megbízásából Fónagy János államtitkár jegyzi. Azzal kezd, hogy a Magyar Posta az ország egyik legnagyobb munkáltatója, amely „felelősséget vállal a munkavállalóiért, a munkavállalók számára biztosítja a továbbfoglalkoztatás lehetőségét”. Majd arról ír, hogy mint állami tulajdonú vállalattal, a Postával szemben fontos elvárás, hogy racionálisan, a 21. századhoz igazodva nyújtson szolgáltatásokat, a munkavállalói létszámát pedig a feladat ellátásához és a forgalomhoz igazítsa..
Fónagy válasza szerint ennek része az, hogy az 1500 fő alatti településeken a Posta partneri szerződések keretében vagy mobilposta-szolgáltatással van jelen. Azonban – mint írja – „a Magyar Posta a modellváltás során arra törekedett, hogy az érintett települések korábbi saját üzemeltetésű állandó postahivatalainak dolgozói számára biztosítsa a továbbfoglalkoztatás lehetőségét, akár a postapartnereknél történő alkalmazás, akár a környező településeken elérhető betöltetlen álláshelyek felajánlásán keresztül.” A Posta modellváltásáról korábban itt írtunk.
A válasz utolsó részében pedig kitér arra is az államtitkár, hogy a Posta idén és jövőre is 7-7 százalékos béremelést hajt végre, ami 2023 januárjához képest több mint 30 százalékos béremelést jelent. A tavalyi év végén pedig extra 200 ezer forinttal jutalmaztak minden dolgozót. Egy apró részlet azonban kimaradt, január közepén derült ki, hogy az emelésnek csak egy része az alapbérfejlesztés, egészen pontosan 4 százalék, a maradék teljesítményalapú. A cég akkor ezt úgy kommentálta a Világgazdaságnak küldött válaszában, hogy „ezzel is díjazzák az elkötelezett és kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkavállalók munkáját”.
A Magyar Posta éléről hamarosan távozik Balczó Barnabás, akit február 1-én Láng Géza vált – mondta Nagy Márton pár hete. Érdekes, hogy Balczó távozását még decemberben, alig egy héttel azután jelentették be, hogy a hamarosan távozó vezérigazgató a Világgazdaságnak adott interjújában a többi között arról beszélt, hogy az elmúlt két évben mintegy négyezer fővel csökkent a dolgozók száma.
Nyitóképünk illusztráció, fotó: AFP / Kisbenedek Attila
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.