Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az év utolsó három hónapjában megállt a GDP növekedése, 2024 egészére vetítve pedig mindössze 0,7 százalék volt, ami jócskán elmarad az elemzők várakozásától.
Az eurózóna gazdasága a várakozásokkal ellentétben stagnált 2024 utolsó negyedévében, írja a Bloomberg az Eurostat legfrissebb adatai alapján. Az előző három hónaphoz képest a GDP nem változott, miközben az elemzők minimális, 0,1 százalékos növekedést vártak. A visszaesés főként Németországban és Franciaországban jelentkezett, ahol a gazdasági teljesítmény 0,2 százalékkal, illetve 0,1 százalékkal csökkent.
A gyászos adatok mögött az eurózóna két legnagyobb gazdaságában bekövetkezett kormányválságok állhatnak, amelyek megingatták a vállalkozások és a fogyasztók bizalmát. Németországban az ipari termelés gyengült, a német GDP zsinórban második éve csökken, a prognózisok pedig sötét képet festenek, míg Franciaországban a belpolitikai instabilitás és a csökkenő belső kereslet húzta le a gazdaságot.
Az elemzők a február 23-i német előrehozott választás után kereszténydemokrata kormányt várnak Németországban, a párt pedig a várakozások szerint elkötelezett a gazdasági növekedés iránt, miközben jelentős költségcsökkentésbe fogna, például a szociális kiadások lefaragásával.
Az Eurostat adatai szerint az eurózóna GDP-je 2024 egészében mindössze 0,7 százalékkal nőtt, ami lassabb növekedést jelent az előző évekhez képest. A régió gazdaságának stagnálása annak ellenére következett be, hogy az év elején kedvező kilátások voltak a fogyasztás és az export fellendülésére.
A magyar gazdaságnak azonban még ezt az ütemet is sikerült alulmúlnia (a GDP növekedése mindössze 0,6 százalék volt 2024-ben), pedig ahhoz, hogy Magyarország fel tudjon zárkózni a nyugat-európai gazdaságokhoz, ennél jóval magasabb növekedési rátára lenne szükség. A korábbi években a kormány gazdaságpolitikáért felelős miniszterei rendre azzal dicsekedtek, hogy jóval magasabb a GDP növekedése Magyarországon, mint a nyugati országokban, azonban ez a trend már 2023-ban megfordult.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha a politikai bizonytalanság és a strukturális gazdasági problémák tovább tartanak Németországban és Franciaországban, az hosszabb távon is visszafoghatja az eurózóna kilábalását.
A tagállamok most az Európai Központi Banktól várják a mentőövet: azt remélik, hogy az EKB csütörtökön további negyed százalékponttal, 2,75 százalékra csökkenti a betéti kamatlábat (frissítés: az európai jegybank ezt valóban megtette, 25 bázisponttal csökkent az eurózóna alapkamata). A spekulánsok ezzel párhuzamosan már arra fogadnak, hogy a jegybank az év végéig 94 bázispontot fog lazítani, szemben a szerdán beárazott 89 bázisponttal.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.
A kerti növényeinket károsító baktériumok és gombák esetében is igaz a mondás, sárkány ellen sárkányfű kell és nem permetszer.