szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha az infláció meghaladja a hat százalékot, a rendelet hatályát veszti.

„A megváltozott piaci környezethez igazítunk egy bevált zöldenergia-támogatást” – ezzel a címmel kiadott sajtóközleményében tudatta péntek este az Energiaügyi Minisztérium, hogy

egy azonnal hatályba lépő kormányrendelettel 2029-ig befagyasztották a naperőművektől átvett áram árát.

A rendelet január 31-én este tíz körül jelent meg, egy órával később pedig már hatályba is lépett, a minisztérium közleménye pedig terjedelemben messze meghaladja azt – hosszan sorolja Lantos Csabáék általuk vélt érdemeit, mígnem két, igen terjedelmes bekezdés után sikerül kibökni a lényeget, gondos propagandába csomagolva:

„A hazai vállalkozások rezsinövekedésének fékezése érdekében egy új kormányrendelet 2025-től 2029-ig rögzíti az átvételi árakat, eltérve az eddigiekben alkalmazott inflációkövető ármegállapítási módszertől.”

Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az átvételi árak már nem fogják követni az inflációt a jövőben, hanem fixek lesznek. A rendelet szövegében konkrétan az áll, hogy „a kötelező átvételi árak a tárgyévet megelőző évre megállapított szinten maradnak”, ez pedig azt jelenti, hogy az átvételi árak egyáltalán nem fognak nőni. Hogy pontosan meddig is? Írtunk korábban egy 2029-es dátumot, de a rendelet szövegéből kiolvasható egy másik, kifejezetten nehezen meghatározható időpont is: „a veszélyhelyzet végéig, de legfeljebb a 2029. év végéig”. A rendeletben azonban szerepel egy olyan kitétel is, hogy ha az éves infláció hat százalék fölé ugrik, akkor a befagyasztás hatályát veszti.

Míg a paksi erőműre várunk, egy Paksnak beillő erőmű zümmög a házaink tetején, és épp csúcsra pörgeti a szikrázó idő

Elérhetővé váltak az adatok: csütörtök délben épp két paksi blokk teljesítményét meghaladó áramot termeltek a családi házak tetejére szerelt kiserőművek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!