szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Elérhetővé váltak az adatok: csütörtök délben épp két paksi blokk teljesítményét meghaladó áramot termeltek a családi házak tetejére szerelt kiserőművek.

Szerda dél körül éppen bő két paksi blokknak megfelelő teljesítménnyel termelték az elektromos áramot Magyarországon a családi házak tetejére szerelt napelemes rendszerek, vagyis a háztartási méretű napelemes kiserőművek (hmke). Ezt onnan tudni, hogy az okosmérős fejlesztéseknek köszönhetően immár ezek termelési adatai is elérhetőek a hazai rendszerirányító Mavir honlapján

A hmke-k cikkünk írásakor 1100 megawatt körüli teljesítményt nyújtottak – a meglévő paksi blokkok névleges áramtermelő teljesítménye 500 MW, Paks II két további blokkja egyenként 1200 MW-ot tud majd. 

Csakhogy ez nem minden, hiszen újabb paksi blokkal ér fel a saját célra termelő (SCTE) ipari naperőművek aktuális teljesítménye is. Újabban ugyanis ezek adatait is külön közli a rendszerirányító. Ezek azok a naperőművek, amelyeket különböző ipari üzemek, vállalkozások telepítettek kimondottan saját elektromos fogyasztásuk kielégítésére. Ebből fakadóan nem a hálózatra termelnek áramot, hanem azt helyben felhasználják. A Mavir adatai alapján csütörtök dél körül körülbelül 490 MW-nyi teljesítményt nyújtottak.

Egy HMKE a közel 300 ezer közül
Kriza Márton

Magyarországon közel 300 ezer háztartási napelemes rendszer üzemel, beépített összteljesítményük 2700 MW körül alakul, vagyis több mint ötpaksi blokknyi. Számuk a legutolsó, de már véget ért, kimondottan napelemes állami pályázat révén meghaladhatja a 300 ezret is. Termelésük persze nagyban függ az időjárási körülményektől, napos időben csúcsra járnak, viszont borult ég esetén vagy az éjszakai órákban ez a teljesítmény nem áll rendelkezésre, hanem más forrásból kell pótolni, és jelentős lehet az áramár ingadozása is

Bár a szélenergia kézenfekvő lenne ehhez – a szélturbinák felhős időben és éjjel is tudnak áramot termelni, jól kiegészítve a napelemes termelést, amelynél még jobb hatásfokkal is termelnek, és nagyon sok időjárásfüggő problémára megoldást nyújtanának –, a magyar kormány ettől megmagyarázhatatlan okokból ódzkodik. Helyette mindenáron erőlteti az energiaszuverenitáson messze nem javító és rendkívül drága nukleáris – az éveket csúszó Paks II építésénél sorra rúgják ki a dolgozókat, és éppen leáll a munka, költségei pedig egyre inkább nyilvánvalóan az egekbe szöknek –, illetve kombinált ciklusú gázerőműves megoldásokat. A legújabb, a Mátrai Erőműben megvalósítani szándékozott gázerőműre kiírt közbeszerzésen a napokban hirdettek eredményt, a befutó az Orbán Viktor miniszterelnök falubelije, Mészáros Lőrinc neve fémjelezte konzorcium lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!