szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jens Stoltenberg visszatérése sokat dobhat a norvég kormánypárt választási esélyein és az ország Trumppal folytatott politikájára is nagy hatással lehet.

A volt NATO-főtitkár, Jens Stoltenberg épphogy visszatért kedden hazája, Norvégia kormányába pénzügyminiszterként, máris arról beszélt, hogyan küzd majd meg Donald Trump vámháborújával – írta meg a Reuters.

Stoltenberg kijelentette, hogy a Trump-kormányzattal folytatott párbeszéd kulcsfontosságú a vámok elkerülése érdekében, miközben Európa egy esetleges transzatlanti kereskedelmi háborúra készül.

„A legfontosabb tanácsom az, hogy időt kell szánni a párbeszédre az amerikaiakkal, el kell utazni Washingtonba, és beszélni kell a kormányzattal, ahogyan azt a NATO-val is tettük” – mondta a politikus, aki főtitkárként előző ciklusában már meggyőzte Trumpot arról, hogy ne lépjen ki a szövetségből.

A nem EU-tag exportorientált Norvégia attól tart, hogy sebezhetővé válhat egy transzatlanti kereskedelmi háborúval szemben, ha Trump beváltja fenyegetését, és vámokat vet ki az Európai Unió termékeire. Bár az elnök intézkedései egyelőre csak Mexikóra, Kanadára és Kínára irányultak.

Trump vámháborúja még több Temut és 420-as eurót hozhat Magyarországnak

Donald Trump a vámháború első köréből kihagyta az EU-t. A forint árfolyama gyengült, de egyelőre az erősödési trendsávban maradt. Az unió elleni vámok bejelentése csak idő kérdése, akkor a 420-as euró is benne lesz a pakliban. A vámháború rontja a magyar gazdaság növekedési kilátásait, emeli az inflációs kockázatokat.

Stoltenberg 2014-től vezette a NATO-t, egészen addig, amíg idén október elején átadta a tisztséget a jelenlegi főtitkárának, Mark Rutténak, akit nemrég meglátogatott Orbán Viktor.

Mielőtt a NATO élére került volna, Stoltenberg Norvégia miniszterelnöke volt 2000 és 2001, majd 2005 és 2013 között, de pénzügyminiszter is volt már az 90-es évek végén. Főtitkári megbízatását többször meghosszabbították, hogy biztosítsák a szövetség stabil vezetését miután Oroszország megtámadta Ukrajnát.

A 65 éves politikus azt követően tér vissza a kormányba, hogy a norvég kormánykoalíció múlt héten felbomlott, miután a Centrumpárt bejelentette kilépését. Ez több megüresedett kormányzati pozíciót is eredményezett Jonas Gahr Støre jelenlegi miniszterelnök számára, aki Stoltenberg pártjának, a balközép Munkáspártnak a vezetője. A Centrumpárt elnöke töltötte be eddig a pénzügyminiszteri pozíciót, az ő helyét veszi most át a volt főtitkár.

Norvégiában szeptember 8-án tartják a parlamenti választásokat, a legfrissebb közvélemény-kutatások alapján nem áll jól a Munkáspárt szénája, de a Reuters szerint a sokak által tisztelt politikus feltűnése új lendületet adhat a pártnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!