szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az adat nem jó, de még nem is tragikus.

Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá, 44,61 százalékra csökkent, a GIE adatai alapján. Köbméterben ez 49,5 milliárdot jelent, ez a gázmennyiség így is az ötödik legmagasabb februári szint az adat kezelése óta.

A 2024. október 29-én kezdődött folyó európai fűtési szezonban, ami az egy évvel korábbihoz képest 10 nappal előbb kezdődött, az EU több mint 59 milliárd köbmétert vont ki a földalatti gáztárolókból. A 2024. március végével záródott előző fűtési szezonban a készletek 58,44 százaléka maradt a tározókban, ami rekordmagasnak számított.

Már közel 5 ezer milliárd forint jutott a kormánytól rezsivédelem címén Oroszországba

A Népszava szerint az összeg javát az MVM kapta a rezsivédelmi alapból, a második legnagyobb kedvezményezett a távhőcégek csoportja volt, akik a pénzt szintén az MVM-nek fizették. Az állami cég pedig ebből vette meg az orosz gázt.

A legproblémásabb év az EU számára 2018 és 2022 volt, amikor a tavaszi fűtési szezon végére a tárolókban a töltöttségi szint 18, illetve 26 százalék körüli kritikus szintre csökkent. Európában a hét első felében hűvösebb idő várható, majd a hétvégére felmelegedést várnak a szakértők.

Januárban a szélenergia részesedése az EU villamosenergia-termelésében átlagosan 21 százalék volt, ami február első két hetében 12 százalékra csökkent.

Múlt héten több mint egyhavi drágulás után hirtelen zuhanni kezdtek a gázárak, ami mögött tőzsdei spekulálás és kormányközi ellenlépések húzódnak meg. Pénteken az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsde legközelebbi, márciusi jegyzésében 1,16 százalékkal csökkent: 1 megawattóra 50,09 eurón zárt. A gázjegyzés három hónapja 46,78 eurón, egy éve 29,16 eurón, két éve 52,83 eurón zárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!