Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az Európai Unió ösztönös reakciója érthető a várható amerikai vámokra, ám mégsem szabad belemenni a kölcsönös adok-kapokba – véli az amerikai pénzügyi lap.
Habár a részletek még nem egyértelműek, a Fehér Ház április 2-án tervezi bejelenteni az általa „kölcsönösnek” nevezett vámokat, amelyek mértékét az áfa, a támogatások és a különböző szabályozások alapján számolnák ki. Az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló áruexport mintegy harmadára hirtelen 20 százalékos vám vonatkozna, ami szinte biztosan recesszióba taszítaná Európát. Az EU válaszul akár 28 milliárd dollárnyi amerikai termékre vetne ki vámokat, így az amerikai fogyasztók számára jelentősen megdrágulnának például a gyógyszerek, az ipari gépek és számos más ipari alapanyag is.
A Bloomberg szerint egyedül Európa válasza határozza majd meg, hogy milyen súlyos lesz a károkozás.
A lap emlékeztet: a kereskedelmi háborúk mindig a külkereskedelmi többlettel rendelkező felet sújtják erősebben, ami ebben az esetben az EU-t jelenti. Európa megteheti, hogy – mint Donald Trump első ciklusa alatt – csupán a szimbolikus jelentőségű amerikai termékeket, például a Harley-Davidson motorokat veszi célba, de „egy szélesebb körű megtorlás önsorsrontással érne fel”. Az EU-nak kerülnie kellene, hogy az amerikai pénzügyi, technológiai és egyéb szolgáltatócégekkel szemben ellenlépéseket tegyen, mert ezek az európai vállalatoknak és fogyasztóknak is kedveznek – hangzik az amerikai sajtótermék jótanácsa.
Európának ehelyett olyan engedményeket kell ajánlania, amelyek saját érdekeit is szolgálják. Az amerikai cseppfolyósított földgáz importjának ösztönzése kielégítené a Fehér Ház egyik legfontosabb követelését, miközben erősítené Európa energetikai függetlenségét Oroszországtól. Elkerülhetetlen az is, hogy az EU több amerikai fegyvert vásároljon.
A Bloomberg szerint régóta le kellett volna csökkenteni az autókra vonatkozó 10 százalékos európai vámot az amerikai 2,5 százalékos szintre, még ha ez az európai autógyártóknak fájdalmas is lenne. Az egyértelműbb, „kevésbé ellenséges” technológiai szabályozás pedig javíthatná az amerikai kapcsolatokat, miközben támogatná az európai növekedést és innovációt is.
A vámháború mindkét oldalt károsítaná, miközben semmit sem oldana meg azokból a problémákból, amelyekkel az amerikai vezetés foglalkozik – jegyzi meg a lap. „Európa azonban nem tehetetlen: kihasználhatja, hogy övé a világ második legnagyobb gazdasága, megerősítheti védelmét, és okos reformokat hajthat végre. Így talán mégis születhet valami jó ebből az egyébként értelmetlen konfrontációból” – zárul az írás.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.