szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A további kilátások is sötétek.

Óriási pénzügyi zuhanórepülést hozott világszerte a csütörtök, miután Donald Trump egy nappal korábban bejelentette az USA új viszontvámrendszerét. A legnagyobb bukást az új korszak első napján azonban épp az amerikai részvények szenvedték el, jócskán lecsökkentve a világ leggazdagabb embereinek vagyonát.

Az 500 legnagyobb tőzsdén jegyzett vállalat részvényértékeit követő S&P 500 index 4,8%-ot zuhant, ekkora bukást egy nap leforgása alatt utoljára 2020-ban regisztrált, amikor a koronavírus berobbanása földbe állította az egész világot. A legnagyobb techcégeket tömörítő Nasdaq 100 index 5,4%-ot zsugorodott, ez esetükben 2022 szeptembere óta a legnagyobb zuhanás. A két index csökkenése együtt közel 3 billió dolláros leértékelődést mutatott. A kisebb, így a gazdaság állapotának jobban kitett tőzsdei cégeket tömörítő Russell 2000 index 6,6 százalékot esett. Ez az index Trump novemberi győzelmekor volt a csúcsán, ahhoz képest közel 22 százalékos mínusszal zárt csütörtökön.

Hogyan vethetett ki Trump viszontvámokat lakatlan szigetekre?

Meglepő módon a nagyrészt pingvinek és elefántfókák által lakott területeknek van gazdasági kapcsolata az Egyesült Államokkal.

Persze nem csak az USA szenved. Az átfogó európai index, a Stoxx Europe 600 2,6 százalékot esett csütörtökön, itt a legtöbb szektor mínuszosan alakult, köztük a bankok, a technológia és a fogyasztási cikkek is. Zuhant a dán tengeri szállítmányozási óriás, a Maersk, és a nagy európai bankok is, köztük az HSBC-vel, a Commerzbankkal és a Deutsche Bankkal. Az esés a pénteki piacnyitás után is folytatódott, további 1 százalékos zsugorodással. Az OTP péntek délelőtt 5,5 százalékos mínuszban jár a BÉT-en.

Egyre tovább ütik a forintot a pocsék környezetben, az euróárfolyam már 407 fölé is felszúrt.

Ázsiában meglepetést nem okozva a leginkább a technológiai és félvezetőipari óriások és a nagy autóexportőrök roskadtak meg, a japán Toyota részvényei több mint 5 százalékot estek csütörtökön, a dél-koreai Samsung Electronics részvényei pedig közel 3 százalékot. A japán piacot leíró Topix index 3,4 százalékos mínuszban zárt, a dél-koreai Kospi 0,9 százalékot, a vietnámi Ho Chi Minh index pedig 3,7 százalékot esett. A kínai, a hongkongi és a tajvani piac a nemzeti ünnepek miatt zárva volt.

Az amerikai dollár árfolyama csütörtökön 1,7 százalékot esett a legnagyobb valutákkal szemben, pénteken pedig további 0,2 százalékot, bebukva a Trump novemberi választási győzelme óta elért nyereségét.

Világgazdasági válságot okozott épp Donald Trump, vagy csak a saját országát löki a szakadékba?

Minden szakmai mérce alapján értékelhetetlen számításokra alapozva durrantotta be Donald Trump a modern gazdaságtörténet legnagyobb vámháborúját, és most mindenki azt figyeli, mik lesznek a válaszlépések, egyáltalán megúszhatjuk-e a világválságot. Az biztos, hogy a totális káosz időszakába léptünk be.

Zuhannak az olajárak, egyrészt a rosszabb gazdasági növekedési kilátások miatt, másrészt azért, mert a 12 legnagyobb olajtermelő országot tömörítő OPEC és a 10 legnagyobb, nem OPEC-tag olajexportőrrel kiegészülő OPEC+ megemelte a termelési terveit. Az irányadó norvég Brent nyersolaj ára hordónkénti 70 dollár alá csökkent, a cikk írásakor 68 dollárnál tart, az amerikai WTI pedig 65-nél.

Szegény gazdagok

A fentiek miatt a világ 500 leggazdagabb emberének együttes vagyona 208 milliárd dollárral csökkent csütörtökön, írja a saját gazdaglistája alakulása nyomán a Bloomberg. Ez volt a negyedik legnagyobb egynapi csökkenés a Bloomberg milliárdos index 13 éves történetében, és a legnagyobb a Covid–19-világjárvány csúcsa óta. A lista milliárdosai több mint felének vagyona átlagosan 3,3 százalékot apadt, a legnagyobbat épp amerikai gazdagok hasaltak.

A Meta-vezér Mark Zuckerberg volt a legnagyobb vesztes, a közösségimédia-cég részvényértéke 9%-ot bukott, ez Zuckerberg 17,9 milliárd dollárjába, vagyonának körülbelül 9%-ába került. Február közepén a vállalat piaci értéke több mint 350 milliárd dollár volt, február közepe óta azonban a részvények mintegy 28%-ot estek.

Jeff Bezos Amazonjának részvényei 9%-ot zuhantak csütörtökön, ez volt 2022 áprilisa óta a legnagyobb esés. Bezos vagyona 15,9 milliárd dollárral csökkent, az Amazon-részvények több mint 25%-ot esnek a februári csúcshoz képest. Elon Musk 11 milliárd dollárt vesztett csütörtökön (a teljes idei évben eddig 110 milliárdot). A Tesla-részvények 5,5%-ot estek csütörtökön.

Zsiday Viktor: Minél tovább vámháborúzik Donald Trump, annál nagyobb lesz a baj

A befektetési szakértő szerint minél tovább tart a Donald Trump döntései okozta bizonytalanság, annál valószínűbb, hogy recesszióba kerül az USA, és vele sok más ország gazdasága is.

Az európai dúsgazdagok közül a Christian Dior, Bulgari és Loro Piana márkákat birtokló LVMH vezére, Bernard Arnault bukta a legnagyobbat, a kontinens leggazdagabbja vagyonából 6 milliárd dollár olvadt el egy nap alatt.

Mexikó leggazdagabbja viszont még gazdagodott is csütörtökön. A mexikói tőzsde, a Bolsa 0,5%-kal erősödött, miután az ország nem kapott viszontvámot szerdán, így Carlos Slim vagyona körülbelül 4%-kal 85,5 milliárd dollárra nőtt. Akik még nyereségnek örülhettek csütörtökön a Bloomberg-listán, azok a Közel-Kelet gazdagjai voltak. Ez az egyetlen teljes régió, ami a lista szerint pluszban zárt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!