szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A befektetési szakértő szerint minél tovább tart a Donald Trump döntései okozta bizonytalanság, annál valószínűbb, hogy recesszióba kerül az USA, és vele sok más ország gazdasága is.

Donald Trump tárgyalási stratégiáját könyveiből ismerhetjük: arcátlan és lehetetlen követelésekkel kell föllépni, amiből bőven lehet engedni, hogy utána a másik oldal egy számára kedvezőtlen üzletet is viszonylag elégedetten fogadjon el végül. Valószínűleg ez zajlik most is a bejelentett vámok kapcsán.

Egy dologgal azonban nem számolt az 5D globálsakk (öndeklarált) nagymestere: a gazdaságban a várakozások gyakran nagyobb jelentőséggel bírnak, mint maguk a tények

kommentálta a friss bejelentéseket Zsiday Viktor befektetési szakértő.

dollár
PDP/George Hodan

Véleménye szerint lehet, hogy egy kaszinófinanszírozás/csőd során jó ötlet megzsarolni, befenyegetni és földbe döngölni a finanszírozó bankot vagy a kisrészvényeseket, de ha a szélesebb gazdaságban alkalmazzuk ugyanezt a technikát, annak súlyos visszahatásai lesznek, méghozzá eléggé gyorsan.

A vámok következtében egy vállalatvezető – bárhol is van a világban – jelenleg óriási bizonytalansággal szembesül:

  • Lesz-e kereslet a termékeire?
  • Mennyi vámot kell fizetnie, hogyan, mikor, meddig?
  • Nem fog-e ez a tétel módosulni?
  • A beszállítói ugyanezen vámok miatt árat emelnek vagy sem?

Az egyetlen lehetséges válasz ilyen környezetben az óvatosság: lassítunk minden folyamatban lévő beruházást, újat nem kezdünk el, embereket nem veszünk fel, a béreket próbáljuk visszafogni.

Brutális viszontvámokat jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékos sarcot kapott

Az amerikai elnök azt mondta, még kedvesek is voltak, mert az új vámjaik a kereskedelmi partnerek vámjainak mintegy felét teszik ki. De a Trump-kabinet máshogy számolja a vámokat.

Eközben a lakosság az infláció megugrásával szembesül, ami eltünteti reálbér-emelkedését. Közben a DOGE óriási bizonytalanságot kelt minden amerikai állami alkalmazottban: meddig lesz munkája, mennyi lesz a fizetése? Így tehát a lakosság sem nagyon költ, mert nincs miből, és nem is mer.

A kormányzati költekezés sem nő majd a tervek szerint, azaz innen sem várható segítség. A monetáris politika átfutási ideje jelentősen megnőtt, segítség innen sem érkezik, maximum hosszabb távon.

Tőzsde krach.
AP

Egyre valószínűbb, hogy Trump recesszióba tolja az USA, és lehetséges, hogy több más ország gazdaságát is.

A nem kiszámítható, fenyegető gazdasági környezet, és az ebből adódó negatív várakozások önmagukban elegendőek ahhoz, hogy recessziót generáljanak, annak ellenére, hogy sima számítások alapján a vámok nem feltétlenül kellene, hogy önmagukban azt okozzanak. Minél tovább tart a bizonytalanság, annál valószínűbb ez a kimenet – véli Zsiday Viktor.

Zsiday Viktor: Ha Trump tartja a szavát, „az nekünk, magyaroknak egészen biztosan nagyon rossz lesz”

A befektetési szakértő szerint ha a megválasztott elnök tényleg kiveti a vámokat, melyeket beígért, akkor Európának nemcsak az amerikai export egy része esik majd ki, hanem az Európából Kínába irányuló export is visszaeshet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!