szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A grönlandi kormányfő hétfőn találkozik majd a dán parlament és az üzleti élet képviselőivel, valamint fogadja őt X. Frigyes dán király is, akivel közösen utazik vissza Grönlandra.

A Dán Királysághoz tartozó, autonóm Grönland szorosabbra kívánja fűzni viszonyát Dániával – közölte vasárnap Jens-Frederik Nielsen, a világ legnagyobb szigetének kormányfője Dániában tett látogatása alkalmával.

„Olyan külpolitikai helyzetben vagyunk, amely azt igényli, hogy közeledjünk egymáshoz” – mondta Nielsen Mette Frederiksen dán miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján Frederiksen Koppenhágától északra lévő, marienborgi rezidenciáján.

Az Egyesült Államokkal „készen állunk egy erős partnerségre és annak továbbfejlesztésére, de tiszteletet is szeretnénk. Sosem leszünk tulajdon, amelyet megvásárolhatnak” – húzta alá Nielsen.

Szóvá tette, hogy a Nuukban működő amerikai konzulátus kibővítése, amely már Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése előtt megkezdődött, aggodalmakat kelt a grönlandi lakosság körében.

Donald Trump az elmúlt hónapokban többször jelezte, hogy szeretné, ha Grönland az Egyesült Államokhoz tartozna, és ezt a törekvést amerikai nemzetbiztonsági érdekekkel magyarázta. „A Dán Királyság részeként akarunk fejlődni (ez magában foglalja a Feröer-szigeteket is), hogy megteremtsük a jövő alapját” – mondta most Nielsen.

„Semmit sem zárunk ki előre, még az autonómiastatútummal kapcsolatban sem” – hangoztatta Frederiksen. A dán kormány további befektetéseket ígért, és hangsúlyozta, hogy Koppenhága kész nagyobb pénzügyi támogatást nyújtani Grönlandnak viszonyuk korszerűsítése keretében.
Nielsen és Frederiksen is elkötelezettségét hangoztatta a védelmi képességek erősítését illetően a régióban.

A grönlandi kormányfő hétfőn találkozik majd a Folketing (a dán parlament) és az üzleti élet képviselőivel, valamint fogadja őt X. Frigyes dán király is, akivel közösen utazik vissza Grönlandra. A dán uralkodó a tervek szerint péntekig marad a szigeten.

Mindez azért is igen izgalmas, mert amíg Trumpék nem kezdtek agresszív nyomulásba, addig nagyon úgy nézett ki, hogy a nem is nagyon távoli jövőben Grönland hivatalosan is elszakad majd Dániától és független országként folytatja tovább.

A függetlenségpártiak tábora az elmúlt 40 év folyamán stabilan gyarapodott, gyakorlatilag ha van is ellentét a grönlandiak között ebben a kérdésben, akkor a törésvonal már bőven nem a függetlenséget támogatók és ellenzők között található. Viták sokkal inkább az elszakadás formájával, illetve annak a sebességével kapcsolatban vannak.

Azzal, hogy Trump bedobta Grönland amerikai annektálásának gondolatát, annyit mindenképpen elért, hogy egy olyan párt nyerte a szigeten márciusban tartott választásokat, amelyik nem akarja elkapkodni a szakítást.

Trump agresszivitására elutasítással válaszoltak a grönlandiak, akik zárták soraikat

Soha még akkora figyelem nem övezte a világban a Grönlandon történteket, mint azóta, hogy Donald Trump bejelentette az igényét az óriási szigetre, ahová elküldte „felderítőként” az alelnökét.

(Képünkön Mette Frederiksen dán (j.) és Jens-Frederik Nielsen grönlandi (b.) miniszterelnök találkozója a dán miniszterelnöki rezidencia előtt 2025.04.27-én. Forrás: AFP)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!