szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználás gyanúja miatt tett feljelentést két ügyben is az Integritás Hatóság. Az egyik cég egy növényi joghurt kifejlesztésére kapott közel 130 milliós támogatást, a másik egy innovatív tejpor kifejlesztését intézte furcsán.

Csaknem 130 millió forintnyi uniós támogatást kapott az egyik cég, amely a honlapja alapján könyvelési szolgáltatással foglalkozik, de a cégnyilvántartás szerint a főtevékenysége fizikai közérzetet javító szolgáltatás. A támogatott projekt azonban mindkettőtől eltért: hordozható veszélyes hulladék megsemmisítő eszköz kifejlesztésére irányult volna, majd – a szakmai tartalom módosításával – innovatív növényi alapú joghurt kifejlesztésére változott.

A lefülelt vállalkozás ilyen fejlesztésben, tesztelésben nem vett részt, a feladatokat kiszervezte egy másik cégnek, ami szabálytalan, hiszen pont kis- és középvállalkozások házon belüli, saját prototípusfejlesztése volt a támogatás célja. Ráadásul már ott lebukott, hogy a leadott dokumentáció alapján a „több tonna, kezelést és speciális tárolást igénylő alapanyagot egy 3. emeleti lakásba szállította le”, ami életszerűtlen.

A hatóság a gyanús kérdések miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás és hamis magánokirat-felhasználás gyanúja miatt, továbbá arra jutott, hogy vissza kell követelni a támogatás összegét a cégtől.

Ugyanezért tettek feljelentést egy másik esetben is: itt csaknem 50 millió forintos uniós támogatást kapott a honlapja alapján informatikai szolgáltatással foglalkozó vállalkozás, aminek a főtevékenysége üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás. A támogatott projekt itt is mindkettőtől eltér: gázkazánhoz kapcsolódó fejlesztésekre irányult, majd – a szakmai tartalom módosítása révén – innovatív prebiotikumos tejpor létrehozására változott. A projekt 49 971 000 Ft összegű európai uniós támogatásban részesült.

A hatóság megállapította, hogy a projekt valamennyi kutatás-fejlesztésre irányuló tevékenységét kiszervezték egy másik vállalkozás részére, ami önmagában is kérdésessé teszi a támogathatóságot, ráadásul nem volt alkalmazottja.

A vizsgálat során több szabálytalanság is kiderült, így a dokumentumokon olyan kutatót tüntettek fel, aki egyáltalán nem vett részt a projektben, továbbá gyanús módon értékesítette a kifejlesztett tejpor prototípusát. Mivel a hatóság szerint az informatikai szolgáltatással foglalkozó vállalkozás innovatív prebiotikumos tejpor létrehozását célzó projektje valószínűleg nem az elszámolás szerint valósult meg, itt is feljelentést tett, és javasolta a kifizetett 49 971 000 forint támogatás visszakövetelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!