Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az orosz földgáz legnagyobb európai vásárlója tavaly Olaszország volt, utána Magyarország, Franciaország és Spanyolország jött a sorban.
Az Európai Bizottság ma olyan javaslatot terjeszt elő a miniszteri tanácsülésen, amely megkerülné a potenciális magyar és szlovák vétót, viszont azonnali hatállyal megtiltana minden új gázmegállapodást Oroszországgal – írja a Financial Times. A lap megszerezte a dokumentumot, amely tartalmazza, hogy a meglévő szerződések jövőre futnának ki, a hosszú távú egyezségek határnapja pedig 2028. január 1. lenne.
Azaz a magyar és a szlovák kormány 2027-ig kapna haladékot az ügy rendezésére. Blokkolni nem tudnának, mert a 27-ek a döntést a kereskedelmi törvény alapján hoznák meg, ahhoz pedig elegendő a minősített többség. De arra is hivatkozik a tervezet, hogy az alapszerződés értelmében az energiapolitikának kötelessége gondoskodni az ellátás biztonságáról.
Bennfentes források szerint azonban az importőr államok továbbra is aggódnak, mert félnek, hogy kompenzációt kell fizetniük Moszkvának a jogi keretek felmondásáért. Ugyanakkor az érintett cégeknek bizonyítaniuk kellene, hogy az általuk vett földgáz nem Oroszországból érkezik.
Szijjártó Péter és a helyettes szlovák gazdasági miniszter nem örülne ennek a megoldásnak, de azt sem látják, hogy országuk 2028-tól miként jutna hozzá a szükséges mennyiséghez.
Más uniós indítványok már felvetették, hogy a szóban forgó kormányok mutassák be, milyen egyéb forrásokból tudnának vásárolni. Az orosz földgáz legnagyobb vásárlója tavaly Olaszország volt a földrészen, utána Magyarország, Franciaország és Spanyolország jött a sorban.
Oroszország Ukrajnával szemben megindított 2022-es inváziója után heteken belül két alkalommal is kijelentették az állam- és kormányfők, hogy az EU-nak fel kell hagynia az oroszenergia-vásárlással, és teljes mértékben le kell válnia az orosz energiahordozókról. Erre hivatkozással állította össze és mutatta be idén május 6-án az Európai Bizottság azt a csomagot, amely tartalmazza, mindez hogyan történhet meg 2027 végéig. Ezt konkretizálja tehát az EU a keddi nap során.
Az uniós energiaminiszterek tanácsa hétfőn Luxemburgban tárgyalt a javaslatról, ez volt az első alkalom, hogy a tagállamok elmondták ilyen körben a véleményüket. Magyarországot Szijjártó Péter külügyminiszter képviselte, aki az esemény utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy „a Von der Leyen–Zelenszkij-terv tárgyalásába fogott bele a Tanács” és hozzátette, hogy Brüsszel el akarja lehetetleníteni az olcsó orosz energia vásárlását, emiatt magyar családoknak az eddigi rezsiköltségek két-három-négyszeresét kell majd fizetni. Azt is elmondta, hogy Brüsszel lefeküdt Kijevnek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.