Lantos Csaba elismerte, úgy ráfüggtünk az orosz gázra, hogy nem is akarunk róla lejönni 

Esetleg, ha valaki kifizeti helyettünk az évi 2 milliárd eurós különbséget. A miniszter arról is beszélt egy interjúban, hogy miért került az ő minisztériumához Rogán Antal több feladatköre.

  • HVG HVG
Lantos Csaba elismerte, úgy ráfüggtünk az orosz gázra, hogy nem is akarunk róla lejönni 

Magyarország elleni támadásként értékeli az orosz energiafüggőség további csökkenését célzó REPowerEU-tervezetet Lantos Csaba energiaügyi miniszter. A miniszter az Indexnek adott interjút, amiben arról beszélt, hogy a tervezett lépés korlátozza a tagállamok energiapolitikai szuverenitását, és drága alternatívák beszerzésére kényszeríti az országot.

A miniszter szerint az ország ellátásának kulcseleme a négy éve 15 évre megkötött hosszú távú gázszerződés, aminek keretein belül Oroszországtól évi 4,5 milliárd köbméternyi gáz vásárolunk, szerinte kedvező áron. Ha ezt az uniós követelményeknek megfelelően felmondanánk, akkor kártérítést követelhetnének az oroszok.

Az uniós tervezet lényege, hogy ne lehessen orosz gázszállítókkal új szerződéseket kötni, a meglévő rövid távú szerződéseket 2025 végéig leállítják, a hosszú távúakat pedig 2027 végégig.

Vége a Barátságnak: Brüsszel megállítja az orosz energiát

Bár voltak olyan hírek, hogy esetleg a magyar uniós biztos megnehezíti a folyamatot, végül az Európai Bizottság elfogadta azt a menetrendet, amelynek az alapján az EU teljes mértékben megszünteti az orosz energiától való függőségét. Rossz hír a magyar kormánynak: a javaslat elfogadása minősített többséget igényel, egymagukban nem tudják megvétózni.

A miniszter szerint ezzel „gyakorlatilag megszűnik a mozgásterünk, és elzárják előlünk az egyik legolcsóbb forrást”. A gázt pedig máshonnan kellene beszerezni, drágábban. Azt mondta,

ilyen mennyiségű gázt ilyen áron, lényegében házhoz szállítva máshonnan nem tudnánk beszerezni.

Még októberben is drágábban adták nekünk az oroszok a gázt a tőzsdei árakhoz képest

A tizedik hónap felára már csak nagyjából félszázalékos volt. Ez már egész jó ahhoz képest, hogy Putyin a hosszú távú gázszerződésünk megkötésekor azt hazudta: a piaci árhoz képest sokkal olcsóbban fogja ellátni Magyarországot, aztán végül rendre drágábban sikerült.

Konkrét árat persze nem említett, csak annyit mondott, hogy „Sokan, sokat találgatnak az árformuláról, de még senkinek nem sikerült eltalálnia a valóságot”. Viszont azt elárulta, hogy mekkora lenne a különbség:

az orosz energiaembargó évente körülbelül 2 milliárd euróval növelné meg az ország energiaszámláját.

A miniszter szerint ha nem kapnánk olcsón orosz gázt, akkor bajba kerülne a rezsivédelem, romlana a magyar versenyképesség, vagy az államnak kellene kifizetnie a különbséget. Ebben nincs újdonság, a kormány már jó ideje ezzel érvel. Arról is beszélt, hogy ha az a politikai cél, hogy Oroszország ne jusson bevételhez, az lenne a korrekt, ha ennek többletköltségeit kifizetnék.

Mi kértük, hogy állják ezeket a költségeket. A válasz: szó sem lehet róla. Jelenleg itt tartunk

– állítja Lantos, aki azt is nehezményezte, hogy az EU igyekszik megkerülni a tagállami vétót azzal, hogy nem szankciónak, hanem kereskedelempolitikai lépésnek minősíti az intézkedést. Az interjúban szó esik az új gázerőművek és Paks II. megépítésének szükségességéről, a megújuló energia – a napelemes rendszerek – terjedése jelentette hálózati kihívásokról, elektrifikációról, de kitért Rogán Antaltól elvett feladatkörökre is. A lépés oka szerinte, hogy Rogánnak elsősorban a politikai munkájára kell koncentrálnia a jövő évi választások előtt.

Magyarország az orosz földgáz legnagyobb neppere lett a régióban

Miután januártól leállt a nyersanyag tranzitja Ukrajnán keresztül, már csak Kiskundorozsmán át Szerbiából érkezhet Európába orosz gáz, amelyet a Moszkvával és az Gazprommal baráti viszonyt ápoló Magyarország oszthat szét.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek