A Revolut megint lazított a magyarországi kriptokorlátozásain

A Btk. szigorítására első körben minden szolgáltatást befagyasztottak Magyarországon, aztán legalább a kivételt lehetővé tették, és immár lekötni (stake-elni) is lehetséges.

  • HVG HVG
A Revolut megint lazított a magyarországi kriptokorlátozásain

A Revolut tájékoztatta magyarországi ügyfeleit, hogy az úgynevezett staking szolgáltatásaik ismét elérhetők.

A következő funkciók mostantól újra elérhetők az alkalmazásban:

  • staking (kriptoeszközök lekötése),
  • unstaking (lekötés feloldása),
  • staking jutalmak.

A neobank levelében hangsúlyozza, hogy más kriptoszolgáltatásaik továbbra is ideiglenesen szünetelnek. Ez azt jelenti, hogy jelenleg nem lehet vásárolni vagy eladni kriptoeszközöket, és a Revoluthoz érkező új kriptobefizetéseket sem dolgozzák fel.

Bár jelenleg új kriptobefizetéseket nem fogadnak, a már korábban elhelyezett eszközöket el lehet küldeni másik tárcába – amennyiben az adott token és blokklánc az alkalmazáson belül támogatott. Vagyis a felhasználók legalább kimenthetik a kriptoeszközeiket a revolutos fiókjukból.

A Revolut június elején jelentette be, hogy kriptoszolgáltatásait Magyarországon azonnali hatállyal, további értesítésig ideiglenesen szünetelteti. A magyarázat szerint: „a közelmúltbeli magyar jogszabályi változások miatt jelenleg nem tudjuk biztosítani a szolgáltatásainkat. Azonban keményen dolgozunk azon, hogy a lehető leghamarabb újra elérhetővé tegyük azokat”.

Bitcoin
Romain Costaseca / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

A Büntető törvénykönyvbe (Btk.) bevezetett új szabályok szerint büntetendő az, aki jogosulatlan kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást vesz igénybe, és ezen keresztül jelentős értékű kriptoeszközt pénzre vagy más kriptoeszközre vált át, feltéve, hogy ezzel nem követ el súlyosabb bűncselekményt.

Az ilyen magatartás vétségnek minősül, és legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Ráadásul

  • amennyiben az átváltás „különösen nagy” értékre történik, a börtönbüntetés három év,
  • ha pedig „különösen jelentős” értékre, akkor egytől öt évig terjedő szabadságvesztés lehet.

Emellett a törvény büntetni rendeli azt is, ha valaki engedély vagy bejelentés nélkül, tehát a szabályozás megsértésével nyújt kriptoeszköz-átváltási szolgáltatást, és ezzel jelentős értékű ügyleteket bonyolít le. Ebben az esetben az elkövető bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Ha a tevékenységet különösen nagy értékben végzi, akkor a büntetés egytől öt évig, különösen jelentős érték esetén pedig két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés lehet.

Befékezett a Revolut: kriptók se ki, se be – indokolt lépés vagy túlzott óvatosság?

Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Orbán kényszerpályán mozog, Magyar könnyen cselezheti – a nagy bejelentések vagy csak a nagyotmondások napja lesz a szombat?

Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.