Az árak a korábbi évekhez képest 20–25 százalékkal is visszaestek, az eladások pedig még radikálisabban változtak, ma harmad-, negyedannyi ingatlan cserél gazdát a megyében mint a válságot megelőző időszakban– mondta el a Dunántúli Naplónak dr. Horváth Csaba igazságügyi ingatlanszakértő.
A bankok egyre szigorúbb feltételekkel helyeznek ki hitelt, még ingatlanfedezettel is, ez is hozzájárult ahhoz, hogy arányaiban megnőtt az ingatlanvásárlók körében a készpénzzel fizetők száma. A másik oka a készpénzesek előretörésének – tartja dr. Horváth Csaba –, hogy azok a befektetők, akik tartalékaikat nem szeretnék bankbetétben, forintban tartani az egyre ingatagabb nemzeti fizetőeszköz miatt, most a frekventált helyen lévő lakásokat keresnek, vagy jó helyen elterülő nagyobb erdőkbe, szántókba fektetnek – megint mások aranyrudat vesznek.
A baranyai, s főként a pécsi ingatlanhelyzetre jellemző az is, hogy az eladók jó része most kivár, nem szeretné értékesíteni ingatlanját, nem kíván engedni a kigondolt árból. A szakértő szerint nem lehet pontosan megtippelni, hol lehet a mélypont, de az biztos, hogy már nagyon közel vagyunk hozzá, kérdéses tehát, hogy tovább zuhannak-e az ingatlanárak.
Dr. Ulbert József közgazdász szerint a hosszú távú befektetésben gondolkodóknak most érdemes tőzsdézniük, hiszen a hazai tőzsdére vitt társaságok zömének részvényárfolyamai a „book-value”, azaz könyvérték alatt vannak. A közgazdászok pedig úgy vélik, hogy tartósan ez alatt nem maradhatnak az árfolyamok. A külföldiek az elmúlt hónapokban menekítették ki a pénzüket az országból, ám a tőke természetéhez hozzátartozik – fejtette ki Ulbert József –, hogy „vak”, így hosszú távon vissza fog térni. Az ingatlanpiaci árak pedig a közgazdász szerint olyan alacsonyan vannak, hogy az alacsony forintárfolyammal együtt kalkulálva kiváló befektetést jelenthet a külföldieknek.