Tetszett a cikk?

Az idén már tizennegyedszer adták át az érdemtelen vagymulatságos kutatásokat, teljesítményeket jutalmazó Ig Nobel-díjakat a bostoni Harvard Egyetemen. A megismétlésre nem érdemeseredményekkel kiérdemelhető ordót változó kategóriákban osztják ki, és nemritkán igazi Nobel-díjasok adják át.

Minden év őszén megtelik az Egyesült Államok egyik elit egyeteme, a Boston melletti Harvard különleges alkalmakra fenntartott Sanders színházterme. Az 1200 szerencsés, aki bebocsátást nyer a hivatalosan - az "ignoble", vagyis méltatlan, elhanyagolható szó kifacsarásával - Ig Nobel-díjnak nevezett kitüntetés átadási ceremóniájára, általában tudja, hogy nem fog magasröptű előadásokat hallani. Sőt, ellentétben a stockholmi ünnepséggel, itt inkább afféle cirkuszi produkciókban lesz része. A minden évben kiosztott elismerés nyertesei ugyan tarthatnak - hasonlóan az Oscar-díjjal megtisztelt filmsztárokhoz - egy rövid, mindössze félperces előadást, ám izmos kidobóember gondoskodik az időkorlát tiszteletben tartásáról, olykor pedig 8-10 éves gyerekek szakítják félbe szemtelenül az esetleg hosszúra nyúlt monológokat.

A vicces hangulatot hivatott szolgálni az is, hogy a díjátadón világhírű tudósok, nemritkán igazi Nobel-díjasok tartanak szakterületüket bemutató, mindössze 24 másodperces előadásokat. A szervezők azonban még ezt is hosszúnak tartják, ezért arra kérik a megszólalókat, hogy a miniprezentáció után hét szóban foglalják össze mondandójukat.

Az utóbbi években elmaradhatatlan programponttá nőtte ki magát nyúlfarknyi operák bemutatója is. Az általában a szervezők (a főszponzor, a kéthavonta megjelenő Annals of Improbable Research, vagyis a Valószerűtlen kutatások magazinjának stábja) által írt darabok szójátékokon alapuló szövegkönyve ismert dallamokra épül. Az idén például a vállalkozó szellemű diákok és néhány hamarjában bevont Ig Nobel-díjas az Atkins-diéta című operát adta elő, majd rögtön ezután tudományos módszerrel teszteltek féltucatnyi fogyókúrás programot. Az eredmény kiábrándító volt: egy óra elteltével a "kutatók" egyik esetben sem tudtak jelentős súlycsökkenést megállapítani...

A vásári hangulatot fokozza az a mostanra immár az átadási ceremónia szerves részévé lett blokk, amelyet Karen Hopkin moderál. Az amerikai biokémikus hölgy azzal írta be a nevét a történelembe, hogy 1995-ben elkészítette a tudományos fokozattal rendelkező csinos férfiak falinaptárát, amelyben 12 jóképű tudóst örökített meg, Doktor Januártól egészen Doktor Decemberig. Moderátorként Hopkin vezeti azt a nyereményjátékot, amelynek díjaiként randevúkat lehet nyerni a ceremónián megjelent igazi Nobel-díjas tudósokkal.

A vezető kutatók évente általában tíz kitüntetettnek nyújtják át a díjat, például filteres teát, műanyag kacsát, ragasztószalagot tartalmazó plasztikszatyrot. A díjazottak saját költségükön utaznak Massachusettsbe, és többnyire örömmel fogadják a kétes dicsőséget. Igaz, megesett már, hogy nem jelentkeztek a díjért: idén például senki nem jött el a Vatikánból, hogy átvegye a közgazdasági Ig Nobel-díjat azon spirituális újításért, miszerint - az outsourcing módszerével - a világ más pontjain, például Indiában végzik el az USA-ban vagy Nyugat-Európában megrendelt, de ott "kapacitáshiány" miatt el nem mondott imákat. Ugyanígy hiába vártak a szervezők a Coca-Cola üdítőital-gyártó multi megjelenésére is, pedig az söpörhette be a kémiai díjat Angliában Dasani néven forgalomba hozott, a Temzéből nyert - állítólag alaposan megtisztított - csapvizével. Igen ám, csakhogy laborvizsgálatok után kiderült: a Dasani a Temze vizénél nagyságrendekkel több rákkeltő bromátot tartalmazott, amiért is a Coca-Cola kénytelen volt visszavonni termékét a piacról.

Ezzel szemben leírhatatlan örömmel vette át Daisuke Inoue japán "feltaláló" a béke kategóriában neki ítélt díjat, amit azért kapott, mert megalkotta az azóta világdivattá lett karaokét. A zsűri indoklása szerint ezzel a japán férfi teljesen új módon tette lehetővé az emberiség számára, hogy megtanulja tolerálni embertársait. Hasonló megbecsülésnek érezhette az elismerést az orvosi Ig Nobel-díjat elnyert James Gundlach, az alabamai Auburn Egyetem szociológusa, aki társával, Steven Sackkel, a michigani Wayne Állami Egyetem kutatójával együtt 1992-ben azt a felfedezést tette közzé a Social Forces című szaklapban, miszerint - az élet problémáinak, úgymint válás, alkoholizmus és munkahelyi beilleszkedési zavarok túlhangsúlyozása okán - nem kis részben a countryzene a felelős az öngyilkosságokért az amerikai fehér népesség körében.

Időnként persze elkerülhetetlenek a botrányos díjátadások. Ez történt tavaly az indiai Lal Biharival, a béke kategória díjazottjával, aki az utolsó pillanatban mégsem tudta átvenni az elismerést, mivel az USA bevándorlási hivatala nem engedte be az Államokba. Pedig az út nehezét már megtette: Biharit azért tüntették ki, mert noha hivatalosan halottnak nyilvánították, mégis kapott útlevelet. Egyébként a bizottság három teljesítményét értékelte: egyrészt aktív életet élt halottá nyilvánítása után is, másrészt évtizedekig - ráadásul posztumusz! - küzdött a földje megszerzése végett őt az élők sorából formálisan kiiktató kapzsi rokonai ellen, harmadrészt pedig a hasonlóan kisemmizett indiaiak érdekvédelmére megalakította a Halottak Egyesületét. Szomorú históriája azonban egy tekintetben szerencsés fordulatot vett: végül mégiscsak megkapta a díjat - Indiában, egy külön a számára rendezett ceremónián.

Hasonlóan a "nagy testvérhez", az Ig Nobel-díj kitüntetettjeitől sem vonják vissza az elismerést, még akkor sem, ha netán kiderül, hogy nem az ő nevükhöz fűződik az elismert újítás. Bernard Vonnegut (egyébként az író Kurt Vonnegut bátyja), az Albany Állami Egyetem kutatója például 1997-ben meteorológiai díjat kapott, amiért a Weatherwise című időjárásügyi szaklapban publikált tanulmányában közzétette: a tornádó erősségét azzal (is) lehet mérni, hogy mennyire kopaszodnak meg az útjába kerülő csirkék. Sajnos, mint később kiderült, Vonnegut némileg érdemtelenül kapta meg a kitüntetést: az amerikai Elias Loomis már 1842-ben végzett hasonló kísérleteket.

Forradalminak mondható az Ig Nobel-díj a tekintetben is, hogy nem ragaszkodik bevett kategóriákhoz. Jóllehet minden évben kioszt béke-, közgazdasági, kémiai és irodalmi elismeréseket, sok esetben kreál új kategóriákat, hogy így egy, a bizottság által érdekesnek talált kutatást elismerhessen. Így kaphatott 2001-ben megosztott Ig Nobel-díjat John Keogh, amiért szabadalmi védelmet kért, és az ausztrál szabadalmi hivatal, amiért ilyen védelmet adott (2001100012-es számmal) a kerékre - 2001-ben. Asztrofizika kategóriában is csak egyszer adtak eddig Ig Nobel-díjat: szintén 2001-ben a kanadai Jack és Rexella Van Impe bibliatanító házaspárnak azért a felismeréséért, miszerint a fekete lyukakról "technikai paramétereik" alapján könnyen elképzelhető, hogy azok mélyén húzódik meg a pokol.

A díjról egyébként már csak azért is indokolt Magyarországon megemlékezni, mivel a béke kategóriában először magyar tudóst tüntettek ki vele: a sors iróniája, hogy a Svéd Királyi Akadémia által sokak szerint indokolatlanul mellőzött Teller Ede éppen azért kaphatta meg a vicces Nobel-díjat, amiért talán az eredetiről lemaradt - a harvardi érvelés szerint a hidrogénbomba atyja élethosszig azon munkálkodott, hogy örökre megváltozzon a béke fogalmának jelentése.

IZSÁK NORBERT

Benézett egy bálna New Yorkba

Benézett egy bálna New Yorkba

A forint erősödéssel üdvözölte Varga Mihályt

A forint erősödéssel üdvözölte Varga Mihályt

Futni nem támadt kedvünk Herendi filmjétől, de az édesanyánkkal beszélgetni annál inkább

Futni nem támadt kedvünk Herendi filmjétől, de az édesanyánkkal beszélgetni annál inkább

Kigyulladt egy autószállító kamion, lezárták az M7-es Budapestre vezető oldalát

Kigyulladt egy autószállító kamion, lezárták az M7-es Budapestre vezető oldalát