Tetszett a cikk?

Tanúként idézhetik be Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt a múlt héten előzetesbe vett Zuschlag János MSZP-s politikus immár maffia-bűncselekményként kezelt ügyében.

A büntetés-végrehajtásban (bv) szokásos úgynevezett befogadáson, egészségügyi vizsgálaton, a börtönellátmány (műanyag étkészlet, ágynemű) átvételén esett át a kecskeméti bv-intézet új lakójaként a múlt héten Zuschlag János volt országgyűlési képviselő, az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezető elnöke, aki a Csongrád Megyei Bíróság hétfői jogerős döntése értelmében előzetes letartóztatásban marad. A nem is olyan régen még a párt sikerpolitikusának számító 30 éves Zuschlag - bár reggel fél hatkor keltik, s hetente csak kétszer mosakodhat - voltaképpen jól járt: noha nem ritka a 6-8 személyes zárka az intézetben, őt kétszemélyesben tartják fogva.

Mindazonáltal ez is jelentős életminőség-romlás a szebb napokat is látott ifjú politikustitánnak, akit immár bűnszervezet irányításával is gyanúsít a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség. A vádhatóság szerint ő volt a fő koordinátora annak a csalássorozatnak, amely révén MSZP-közeli alapítványok és egyesületek közel 60 millió forinttal rövidítették meg az államkasszát (HVG, 2007. szeptember 15.). Sorsának rosszra fordulásáért alighanem magát is okolhatja. A bűnszervezet friss gyanúja nélkül ugyanis, ha politikailag kényes is az ügy, jogilag nem lenne több egy nem túl nagy összegű csalásnál, amit az elkövető jó eséllyel felfüggesztett szabadságvesztéssel megúszhat. A tét azonban most már 20 év börtön.

A letartóztatás legnyomósabb érve a HVG értesülései szerint az volt, hogy tanúk arról vallottak, Zuschlag befolyásolni akarta a vallomásukat. Mi több, egyes hírek szerint folyamatosan sakkban tartotta pártja vezetőit is, követelve, tegyenek valamit az érdekében. "Nem látszott érteni, hogy ez nem így megy, és talán még most sem érti" - ecsetelte a HVG egyik befolyásos szocialista informátora, utalva arra, pártjukban Zuschlag volt, aki "politikai szintre emelte a gátlástalanságot". Alighanem volt mire alapoznia az önbizalmát a kiskunhalasi politikusnak. Hivatalosan nem erősítették meg ugyan a HVG-nek, hogy Zuschlag több tízmillió forintos pénzbeli kártalanításért is folyamodott, miután - holokausztáldozatokon való élcelődése miatt - 2004-ben lemondatták a képviselőségről. Arra viszont többen emlékeznek a pártvezetésben, hogy Zuschlag ígéretet kért és kapott: a csöndes háttérbe vonulásért cserébe az MSZP-vezetés támogatja megyei karrierjét. Így fordulhatott elő, hogy nem sokkal a szintén őhozzá vezető Vas megyei fantomtagtoborzás után, s már a kecskeméti alapítványi nyomozás beindulását követően, az idén januárban a megyei pártvezetés tagja lett. Pártja hovatovább máig nem engedte el az egykor ügyes pártszervezőként emlegetett, 17 éves kora óta MSZP-tag fiatalember kezét. Nem zárták ki, csupán felszólították, függessze fel a tagságát, s mondjon le a tisztségeiről (ő ezt lapzártánkig nem tette meg). Igaz, egyelőre nem is mártott be senkit, gyanúsítottként hallgat. Így egyelőre homályos a lényeg, hogy a pénz egy része a gyanúsítottak zsebében landolt-e, vagy az ifjúszocialisták erősödését szolgálta. Pedig úgy tűnik, az ügyészség a gyanúsított megtörésére is játszik. Nem szokványos az olyan maffiaügy, amelyben egyetlen keresztapát elegendő kivonni a forgalomból az eljárás sikeréhez.

Az MSZP-nek egyre kínosabb az eset. Gyurcsány Ferenc pártelnök-kormányfő előremenekült, amikor közleményben tudatta, hogy minden eszközzel segíti az igazságszolgáltatást. Erre alighanem lesz is lehetősége. Miután ugyanis a legtöbb pénzt az Ifjúsági és Sportminisztériumtól (ISM), illetve jogutódaitól markolták fel a Zuschlag-féle fantomegyesületek, az ügyészség kíváncsi a tárcavezetők, Gyurcsány, Jánosi György, illetve Göncz Kinga vallomására is. Márpedig - noha minden fillér útját nyilván nem ismerték a miniszterek - aligha hihető, hogy ne tudták volna, az ifjúsági szervezetek finanszírozása kedvez a politikai panamáknak (erre - Debreczeni József portrékötete szerint - maga a kormányfő is utal). Amúgy a gyakorlatnak volt előzménye is. Szintén alapítványtámogatási ügyben kapták vesztegetésen 2005-ben Andráska Gergely pécsi MSZP-s politikust. Ő - a Hírszerző hírportál írása szerint - a baranyai megyeszékhely egyetemi hallgatói önkormányzatában történetesen annak az Ocsovai Tamásnak egyengette a karrierjét, aki utóbb, a Zuschlag-féle akció idején, az ISM helyettes államtitkára volt, majd ezen időszakról feletteseire - így Gyurcsányra is - terhelően vallott az ügyészségen.

Ráadásul más korrupciós ügyek is tépázzák a szocialista pártrenomét. Rács mögé került Kabai Károly nyírbogáti MSZP-s politikus-vállalkozó (lásd Ércművek című cikkünket a 91. oldalon), s csak a T. Ház mentelmi jogot - a szocialista frakció tartózkodása miatt - fenntartó döntése óvta meg Juhászné Lévai Katalin befolyásos hajdúsági képviselőt az okirat-hamisítás miatt tervezett bírósági eljárástól.

Nem csoda, ha a nagyobbik kormányzópárt a Zuschlag-ügyben megosztaná a felelősséget. MSZP-s berkekben régóta hallani arról, hogy az ISM voltaképpen keresztfinanszírozta a két nagy párt ifjúsági szervezeteinek szatellitszervezeteit (állítólag Zuschlag ezért is érezte sérthetetlennek magát). Mindenesetre az ügyészségen egyelőre semmi sem utal a Fidesz érintettségére, bár a tervek szerint tanúként idézik majd Deutsch-Für Tamást, az Orbán-kormány sportminiszterét is.

Társadalom

Cégszálak

Ha a mozgalomból származó bevételei elapadtak, cégektől tehetett szert némi bevételre Zuschlag János.

Válaszolt Sulyok Tamás Magyar Péternek és kikérte magának, hogy kioktassa a feladatairól

Válaszolt Sulyok Tamás Magyar Péternek és kikérte magának, hogy kioktassa a feladatairól

Így tombolt Demi Moore családja, amikor a színésznő megkapta a Golden Globe-ot

Így tombolt Demi Moore családja, amikor a színésznő megkapta a Golden Globe-ot

Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst

Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst

Változást hozhat a skizofrénia kezelésében, amire most rájöttek kínai kutatók

Változást hozhat a skizofrénia kezelésében, amire most rájöttek kínai kutatók