Tetszett a cikk?

Hamis ajánlások, feltört autó, indulást akadályozó ügyintézés – efféle ügyek miatt jogi eljárások sorozata bonyolítja az európai választási listák jóváhagyását.

„Szánalmas komédia” – így minősítette a MIÉP az európai parlamenti (EP) választásokat. Csurka István csapata eredetileg persze indulni akart a júniusi voksoláson, ám nem sikerült listát állítania, ehhez ugyanis 20 ezer hiteles ajánlás szükséges, ami nem jött össze időre. A párt szerint külső okból, feltörték ugyanis az egyik gépkocsijukat, és ellopták az ajánlócéduláik egy részét. A MIÉP-et a jelek szerint üldözi a sors. Gazdálkodásának érdemi vizsgálatát nemrég állítólag az hiúsította meg, hogy egy számvevőnek látszó ismeretlen elvitte tőlük az eredeti bizonylatokat (az ügyről lásd hírünket a 13. oldalon), most meg a kocsiból ellopott cédulákat nem tudták pótolni a múlt pénteki határidőig. Pontosabban 20 058 darab összejött, ám ezek valódiságát még ellenőrizni kellett volna. A Csurka-párt ettől visszalépett, mert nem érezte felhatalmazva magát arra, hogy „a bennünket önzetlenül támogató nemzettársak adatait piszkos kezek vizsgálódásainak tegyük ki”. De találtak más hivatkozási alapot is a visszakozásra, a francia eszmetárs Jean-Marie Le Pennel szembeni „súlyos diszkriminációt”, vagyis az EP házszabályának olyan módosítását, hogy korelnökként ő még átmenetileg se vezethessen ülést.

Lemaradt a listaállításról a magyar politikai élet új celebje, Seres Mária is. Miután sikerrel összegyűjtötte a képviselői költségtérítés reformjáról szóló népszavazáshoz az aláírásokat (a referendumot a Ház ki is írta, most az Alkotmánybíróságra vár a kifogások elbírálása), megcélozta Brüsszelt. A hirtelenjében létrehozott Civil Mozgalom elnevezésű pártja bejegyzése viszont csak április 24-én vált jogerőssé, így kevés ideje maradt a cédulagyűjtésre. A csoda elmaradt, valamivel több mint ezer ajánlás hiányzott a lista jóváhagyásához.

HVG
A Zöld Baloldal még rosszabbul járt, neki már az indulási szándékot jelző nyilvántartásba vétel se sikerült. A párt a Zöld Demokraták átnevezett változata, ám épp az átkeresztelési procedúra okozta a vesztét. A bejegyzésről már áprilisban bírósági döntés született, ám az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) benyújtandó igazolást tévedésből még a régi névre állították ki, és mire a bíróság kicserélte, gyakorlatilag lejárt a jelentkezési határidő. Múlt pénteken 11-kor megkapta ugyan a párt a javított papirost, de nem tudta időben felmutatni, mert az OVB csak délután ötkor ült össze – miközben négykor lejárt a listaállítási határidő. Így aztán hiába az összeszedett 21 861 ajánlás, a Tamás Gáspár Miklós vezette lista nem lesz a szavazólapon.

Az EP-választásra elsőként listát állított Jobbik képviselője közben két elfogadott lajstromot is megtámadott. Novák Előd az MCF Roma Összefogás Párt adathibás – és ezért kizárt – céduláit átnézve arra jutott, hogy azok harmada hamis, éppen ezért szerinte át kellene nézni az elfogadott 21 207-et is. Az OVB vasárnap ezt elutasította, Novák ezért bejelentette, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz (LB) fordul (május 13-án, szerdán 16 óráig kell megérkeznie oda a felülvizsgálati kérelemnek). Ugyanígy járt a Jobbik-delegált az SZDSZ-listával is, ott a keltezés hiányát vette észre, és ezt tekinti kizárást érő formai hibának.

Hacsak az LB lapzártánk után másképp nem dönt – hozzá fordult a magát adminisztratív hiba áldozatának tekintő Zöld Baloldal is – , akkor nyolc listából választhatnak a magyarok június 7-én. Az öt parlamenti párt kínál négyet (a Fidesz és a KDNP közösen indul). A versenyben maradt kicsik közül a Morvai Krisztina jogásszal kampányoló Jobbik és az elnökét, Thürmer Gyulát az élre állító Munkáspárt már régi politikai szereplőnek látszik, sőt Kolompár Orbán MCF Roma Összefogása is 2002-es születésű (a listavezetőjük Kis Zsolt közgazdászhallgató). Igazán új erőnek az idei bejegyzésű Lehet Más a Politika számít csak, amely a Humanista Párttal közös listát indított – élén Szabó Tímea menekültügyi jogásszal.

A célegyenesbe fordult kampány tervezett költségeiről eddig az MSZP és az SZDSZ egyaránt 100 millió forintot emlegetett, a Jobbik pedig 30 milliós keretet említett. Az utóbbi esetében részint az teszi lehetővé a korteskedést, hogy a MIÉP-pel közös – de Csurka által vezetett – választási pártjuk, a Harmadik Út 2006-os szavazateredménye alapján járó állami támogatásból hosszas huzakodás után 26 millió forint eljutott a Jobbikhoz.

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Ötven évvel az eset után vádoltak meg egy nőt azzal, hogy halálra forrázott egy ötéves gyereket

Ötven évvel az eset után vádoltak meg egy nőt azzal, hogy halálra forrázott egy ötéves gyereket

Boksztragédiák: ha több életet tesz jobbá, mint ahányan belehalnak, akkor rendben van?

Boksztragédiák: ha több életet tesz jobbá, mint ahányan belehalnak, akkor rendben van?

21 millió forintos morcos új Dacia tűnt fel a színen

21 millió forintos morcos új Dacia tűnt fel a színen