HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Válsághelyzetben nem az a lényeg, hogy megszállottan végiggondoljunk minden alternatívát, hanem az, hogy visszanyerjük a saját képességeinkbe vetett önbizalmunkat. Részlet a 41 megvalósítási modell című könyvből.

A róka és a macska azon vitatkoznak, melyikük az okosabb.
– Fogadjunk – mondja a róka a macskának –, hogy több trükköt tudok, mint te.
– Az lehet – feleli a macska –, én tényleg csak egy trükköt ismerek. De az jobb, mint a te összes trükköd együttvéve.
Ebben a pillanatban meghallják a közeledő vadászkutyák ugatását. A macska villámgyorsan felmászik egy fára, míg a róka habozva áll, és azonnal körbeveszik a kopók.
– Ez az én trükköm – kiáltja oda neki a macska. – Te melyik trükködet választottad?

Az ókori költő, Ezópusz mesegyűjteményének 605. darabja számos feldolgozásban ismert. De vajon miről szól a történet? Nem arról, amire először gondolnánk: hogy elég, ha csak egyetlen jó trükk van a tarsolyunkban. Inkább azt mondja, hogy egy helyzet alapos elemzése és a különböző lehetséges megoldások mérlegelése fontos és helyes ugyan, de amikor életről vagy halálról van szó, megbéníthat minket.

„Aki analizál, az paralizál” – így jellemezte Arthur Ashe amerikai teniszező azt a jelenséget, amikor a játékosok elveszítik az önbizalmukat, miután valamilyen hibát követtek el.

Még az önuralom nagymestere, Roger Federer is átélte ezt a 2019-es wimbledoni döntőben. Két kihagyott meccslabda után nyugodtan mondhatta volna magának: négy pontot nem fogok elveszíteni egymás után, még Djokovic ellen sem. De nem, ehelyett egyszerűen magába roskadt. A mesebeli rókához hasonlóan számos nagyszerű lehetősége lett volna, hogy kilábaljon a helyzetből, de egyikben sem tudott igazán hinni.

Így szerezhetjük vissza az önmagunkba vetett hitet

Válsághelyzetben (vagy egy vereség után) tehát nem az a lényeg, hogy megszállottan végiggondoljunk minden alternatívát, hanem az, hogy visszanyerjük a saját képességeinkbe vetett, macskaszerű önbizalmunkat. Erre két lehetőségünk is van:

1. Váltsunk ritmust!

Ne próbáljuk meg kikényszeríteni a pontot, inkább kapcsoljunk ki rövid időre. Akár a pókerasztalnál, akár tárgyaláson vagy állásinterjún: bármikor megállhatunk, elhagyhatjuk a szobát, vehetünk néhány mély lélegzetet, és mindjárt másképp térünk vissza.

2. Higgyünk az esélyekben!

Ha megint minden ellenünk fordul, mondjuk azt magunknak, hogy „oké, elrontok egy prezentációt, egy szervát, egy érvet, de négyet egymás után biztosan nem. Statisztikai alapon nemsokára valami jónak kell jönnie.” Ebben bízhatunk. Különben nem lennénk ott, ahol most vagyunk.

A fenti cikk a 41 megvalósítási modell című könyv szerkesztett részlete.

Az igazán sikeres embereket az különbözteti meg a többiektől, hogy hatékonyabban használják ki a rendelkezésükre álló időt – vagyis tudják, hogyan kezdjék el, hogyan folytassák és fejezzék be a feladataikat. A szórakoztató stílusban megírt könyv olyan módszereket mutat be, amelyek segítségével hatékonyabban haladhatunk végig a megvalósítás útján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan segítette a pornó az internet fejlődését?

Az új technológiák általában drágák és megbízhatatlanok. Meg kell találniuk első felhasználóik szűk rétegét, akiknek a segítségével tovább fejlődhetnek, és szélesebb felhasználói kört szólíthatnak meg. Egy elmélet szerint az internet fejlődésében a pornó töltötte be ezt a szerepet. Az alábbi cikkben Tim Harford azon elmélkedik, vajon mennyire áll meg ez a teória.

HVG Könyvek HVG Könyvek

Miért jobb a kipróbált, mint a tökéletes?

Aki mindig tökéletes akar lenni, túlzott igényeivel saját maga elé gördít akadályt, és soha nem ér célt. Jobb, ha először kipróbáljuk a dolgokat, és menet közben javítunk - javasolják a 41 megvalósítási modell című könyv szerzői. Részlet.