HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Íme egy puha, foszlós és tartalmas házi hamburgerzsemle receptje Déri Szilvia Édes, foszlós, kovászos című könyvéből.

Minden családnak megvan a maga grillspecialitása. Mi is előszedjük évről évre, a jó idő beköszöntével a faszenes sütögetőt, és általában hamburgert készítünk. A protokoll szigorú. Megbízható hentestől vesszük a darált, megfelelően zsíros marhahúst, hogy a húspogácsa szaftos maradjon. A húsra kizárólag cheddar sajt kerülhet, és magam készítem hozzá a kedvenc hamburgerszószom.

E lakomának azonban mindig volt egy kissé bánatos eleme, a bolti hamburgerzsemle. A készen kapható, celofánba csomagolt, tartósítószerrel telepakolt, „E”-ben gazdag, kellemetlenül morzsálódó kenyérfélének ugyanis olyan az íze, akár az agyoncukrozott fűrészpornak. Nos, egy idő után eluntam, hogy ezt az amúgy tökéletes ételt tönkreteszi az élvezhetetlen pékáru, ezért elkezdtem otthon sütni hozzá a bucikat.

A házi, kovászolt hamburgerzsemle puha, tartalmas, foszlós, komplex ízű, és a tangzhongnak köszönhetően már a grillezés előtti nap bátran megsütheted. Állaga szinte briósszerű, és egyáltalán nem csak hamburgerhez passzol. Jól tűri a fagyasztást, de reggelire is csodás vajjal, lekvárral vagy mézzel. Nem mondom, hogy olyan gyorsan elkészül, mint amennyi idő alatt a bolt polcáról leveszel valamit, de minden egyéb szempontból megéri nekiállni.

Ahogy a többi édes kalácsfélébe, ebbe a tésztába is kerülhet minimális adag élesztő, így a kelesztés folyamata jóval kiszámíthatóbbá válik, és a savasság is a kellemes oldalon marad. A tésztát előkészítheted a buli előtti nap, és éjszakára beteheted a hűtőbe. A végeredmény így kissé savanykásabb lesz, de legalább nem kell hajnalban kelned, hogy a délutáni sütögetésre kész legyen a zsömi. Az ideális hamburgerzsemle nem szabályosan kerek, hanem kissé lapos, ezért a formázásnál a tésztából először golyókat készíts, de ezeket óvatosan, lisztes kézzel aztán lapítsd 2 cm vastag korongokká, és így keleszd tovább.

Hozzávalók 8 db bucihoz

350 g kenyérliszt
100 g aktív kovász
200 g tej
1 tojás
50 g vaj
60 g cukor
15 g tejpor
8 g só
2 g élesztő

Ebből a tangzhonghoz:
20 g liszt
100 g tej
A zsemle tetejére
1 tojás
1 tk. tej
2 ek. szezámmag

Az elkészítés módja

- Készítsd el a tangzhongot (Ehhez tippeket ennek a cikknek a keretes anyagában olvashatsz).
- Langyosítsd a maradék tejet 40 °C-nál nem melegebbre. Adj hozzá 1 evőkanállal a receptbe való lisztből, és 1 kávéskanállal a cukorból. Morzsold bele az élesztőt, keverd alaposan össze, és hagyd békén 20 percig.
- Tedd keverőtálba a tészta összes hozzávalóját a són kívül.
- Dagaszd a tésztát 8 percig, majd add hozzá a sót. Ragacsos kalácstésztára számíts, de ha a massza jobban ragad, mint kéne (ez lisztfüggő), adj hozzá még 25 g lisztet.
- Takard le a tésztát, és 3-5 óra alatt keleszd eredeti méretének duplájára.
- Borítsd a megkelt tésztát kilisztezett munkalapra, nyomkodd ki belőle finoman a levegőt, és szaggasd 100 g-os darabokra.
- Formázz a tésztából lisztes kézzel golyókat, majd lapítsd ezeket korongokká.
- Tedd a korongokat sütőpapírral bélelt sütőlapra, egymástól 3 cm távolságra.
- Takard le, és meleg helyen, kb. 1,5-2 óra alatt keleszd őket eredeti méretük másfélszeresére.
- Melegítsd a sütőt légkeveréses 170 °C-ra.
- Kend meg a bucikat alaposan a tojással, és szórd meg a tetejüket szezámmaggal.
- Süsd a zsemléket kb. 25 perc alatt aranybarnára. Ha nem sülnének egyenletesen, időnként forgasd őket.
- Vedd ki a kész bucikat a sütőből, hagyd a sütőlapon hűlni 5 percig, majd tedd őket rácsra, és fogyasztás előtt hűtsd langyosra.

A fenti cikk Déri Szilvia Édes, foszlós, kovászos - Különleges kelt tészták és péksütemények minden alkalomra című könyvének szerkesztett részlete. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!