szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kis befektetés, óriási potenciális haszon: a jó betörésvédelmi rendszerek az otthon tartott vagyonunk egészét képesek megóvni. Utánajártunk, mit tudnak az egyes védelmi elemek, és mennyiért szereltethetjük be őket lakásunkban vagy házunkba.

A betörésvédelmi módszerek alapját a mechanikai védelem képezi, és erre épül valamennyi komolyabb megoldás. Alapvető elem a biztonsági rács, amelynek révén a hagyományos, egyszerűen feltörhető ajtó hozzáférhetetlenné válik. Ilyesmit 60-65 ezer forinttól kezdődően szereltethetünk be, viszont nem kell egy vagyonért kicseréltetni régi ajtónkat.

Reszkessetek bejutók!
Szereltessünk fel nyitásérzékelőt.
© sxc.hu
A következő fokozat a biztonsági ajtó, amelynek rendszere teljesen megegyezik a rácsos ajtóéval. Ezek minden esetben reteszre merőleges statikus ellenállásúak, amelynek nagyságát kilónewtonban meg is adják: ez a szám mutatja meg, hogy a zárszerkezet retesze, azaz a kulcs által mozgatott zárnyelv milyen ellenállású. Azt is megszabják, hogy az ajtólap az áttörésnek mennyire álljon ellen: az etalon a négy centiméter vastagságú tömör keményfa szilárdsága – magyarázta Tardi Tamás, a Bázis Betörésvédelmi Kft. biztonságtechnikai szakembere.

A biztonsági ajtók zárszerkezetét ugyanúgy védeni kell, hiszen akármilyen jó minőségű maga a zár, semmit nem ér, ha feszegetésre kifordul. A valóban jó minőségű biztonsági ajtót 130 ezer forinttól szerezhetünk be. Az olcsóbbaknál érdemes odafigyelni, mert gyakran nem passzolnak a beépítendő helyre.

Variációk ablakra

A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) ajánlása szerint valamennyi 3,2 méternél alacsonyabb párkányú nyílászárót óvni kell. Tardi Tamás szerint ugyanezt az irányelvet érdemes a lapos tetős házak legfelső szintjén lakó tulajdonosoknak is figyelembe venni, hiszen függeszkedéssel ide is könnyen bejuthatnak a betörők. Az ilyen üvegfelületeket ráccsal, vagy kifeszítés elleni fóliával lehet megvédeni. A rácsok négyzetméterárai küllemtől és minőségtől függően 8 ezer forinttól kezdődnek, egyedi esetben pedig akár 30 ezer forintot is fizethetünk négyzetméterenként. Alternatív megoldás lehet a biztonsági fólia: betörésvédelmi szempontból a 175 mikronos vastagság az elfogadott, amelynek négyzetméterára telepítéssel együtt 9 ezer forint körüli. Bár az ilyen típusú fólia hivatalosan húsz baltacsapásnak áll ellen, önmagában nem nyújt megfelelő védelmet: magát az ablakot egy hosszabb csavarhúzóval néhány másodperc alatt ki lehet nyitni, a pajszerről nem is beszélve – figyelmeztet a szakember.

A fóliázott ablakokat emiatt kifeszítés-védelemmel is el kell látni: ez egy kiegészítő retesz, amelyből ablakonként három darabot kell felszerelni. Ennek gyártásával egyetlen német cég foglalkozik, darabját pedig általában 9 ezer forinttól kezdődően telepítik. A kifeszítés-védővel felszerelt ablakok két percig állnak ellen a feszegetéseknek, ami a betörő szempontjából sok időnek számít: ha fél percig nem boldogul egy ablakkal, gyakran továbbáll.


Verseny az idővel (Oldaltörés)


A bejárati ajtóra szerelt nyitásérzékelő feltétlenül szükséges a riasztó időzítéséhez: ha hazamegyünk, legyen időnk bepötyögni a kódot. Ezen túlmenően érdemes a teraszajtóra és az ablakokra üvegtörés-érzékelőt, más helyekre pedig falbontás-érzékelőt telepíttetni: ha betörés történik, a hangra és rezgésre reagáló érzékelők azonnal riasztanak, amíg a hagyományos riasztó csak akkor, ha már „látja” a hőképet is.

Ez a kis időnyereség gyors betörés esetén nagyon sokat számít, hiszen a távfelügyeleti cégek 5-8 perc alatt a helyszínen vannak. Ezek az érzékelők nem drágák, telepítésük viszont nagyon aprólékos munkát igényel, ezért elég költséges kiegészítésnek számítanak. A lakók általában beérik a szokásos infrás mozgásérzékelőkkel, a hagyományos, késleltetéshez szükséges bejárati ajtó nyitásérzékelővel, és egy kültéri és beltéri szirénával. Mindez egy kétszobás lakás esetében 120 ezer forint körüli összegből jön ki. Ha távfelügyeleti rendszerbe is bekötik a riasztót, havi 3-7 ezer forintos fix díjjal is számolnunk kell. Az ilyenkor kiérkező járőröknek jogukban áll a törvényben meghatározott keretek között intézkedni, a helyszínt biztosítani, és adott esetben kézrátételi joguk is van.

Intelligens rendszerek

A modern rendszerek már megkülönböztetik a lakásban mozgó háziállatokat az idegen betolakodóktól: egyrészt magasabbról kezdik a jeladást, másrészt pedig a testsúlyt és a hőkibocsátást is érzékelik. Ily módon képesek az ember és az állat mozgásképét összehasonlítani és elkülöníteni.

A családi házak kerítésén, vagy annak környékén elhelyezett infrasorompó az első pillanatban lebuktatja a betörőt: már azt is érzékelik, ha valaki megpróbál bemászni a telekre. Maga a sorompó 30-60 méter hosszúságú nyílegyenes szakaszt képes védeni. Ez a megoldás elég költséges, ugyanis egyetlen infrasorompó telepítése 100 ezer forintunkba kerül. Ha a telket mind a négy oldaláról biztosítani szeretnénk, négyszázezer forint körüli összegre számíthatunk. Többszázezer forintért kameránk is lehet: a modern CCTV rendszerek már digitális úton merevlemezre rögzítik a felvételeket, és csak akkor kapcsolnak be, ha mozgást érzékelnek.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség

„Ne sírjatok már!” – csúnyán beleállt Trumpékba a kínai állami média

„Ne sírjatok már!” – csúnyán beleállt Trumpékba a kínai állami média

Várkonyi Andrea cége az újságírók listázására nyert el egy közbeszerzést

Várkonyi Andrea cége az újságírók listázására nyert el egy közbeszerzést

Négy éve meghalt, de örökre velünk marad Törőcsik Mari

Négy éve meghalt, de örökre velünk marad Törőcsik Mari

Menekülniük kellett a nácik elől, de kalandnak érezte – végre magyarul is olvasható az Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat

Menekülniük kellett a nácik elől, de kalandnak érezte – végre magyarul is olvasható az Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat