Válaszol a szakértő: Németh Zoltán László ingatlanjogász
Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a házastársak külön vagyonáról, a lakókat zavaró üzlethelyiségról, valamint a panorámát kitakaró szomszédról.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Feleségemmel 25 éve vagyunk házasok, és a közös házunk is nejem tulajdona. Feleségem a válókereset beadása előtt minden vagyonát, így házát is új párja nevére íratta, így a vagyonleltárban gyakorlatilag semmi nem szerepel majd. A vagyonmegosztáskor hogyan veszik figyelembe annak tényét, hogy a tulajdonjog ugyan megváltozott, de csupán papíron?
Köszönettel:
Varga Zsolt
Tisztelt Varga Zsolt!
A házasság felbontásakor a bíróság a pár közös vagyonát osztja meg. Az a vagyon, amely valamely házasfél különvagyonába tartozik, nem képezi a vagyonmegosztás tárgyát. Ha a ház, amelyben közösen laktak, az Ön feleségének tulajdona volt, akkor azzal a hölgy szabadon rendelkezhetett, függetlenül a házassági vagyonjogi per megindításától. Ha azonban ön beruházásokat eszközölt a házon akkor ezek ellenértékét követelheti.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nyolclakásos társasházban lakunk, és az egyik földszintes lakásban üzlethelyiséget alakított ki a tulajdonos. Az üzlet zajos, szeszes italt fogyasztanak előtte, és hajnaltól késő estig nyitva van. Az üzlet tulajdonosa ugyanolyan közös költséget fizet, mint az ott lakók, akik semmilyen felfordulást vagy zajt nem okoznak, és nem zavarják a közösség életét. Van-e mód arra, hogy kompenzációként magasabb közös költséget kérjünk a vállalkozótól, és kötelezzük bizonyos normák betartására. (Ne tarthasson nyitva késő estig, ne keltsen zajt, ne szállítsanak hozzá hajnalban árut, stb.)
Köszönettel:
Lehel Zoltánné
Tisztelt Lehel Zoltánné!
Jogszabályban meghatározott engedélyhez kötött tevékenység esetén a hatóság az engedély megadása előtt mindig felhívja a közgyűlést, hogy 30 napon belül hozzon tiltó határozatot, ha ellenzi az adott tevékenységet, így a lakóknak ilyen esetben lehetőségük van tiltakozni. Engedélyhez nem kötött tevékenység esetén a közgyűlés megtilthatja a külön tulajdonban lévő nem lakás céljára szolgáló helyiség használatának, hasznosítása módjának megváltoztatását, ha az a társasház működését vagy a lakhatás nyugalmát zavarná. Konkrét kötelezettséget vagy magatartásszabályt a szervezeti-működési szabályzatban írhatnak elő a külön tulajdonban álló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség tulajdonosának.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Domboldalban lakom, és a szomszédos üres telken építkezésbe kezdtek. Félő, hogy az új épület elveszi a panorámámat. Tehetek ez ellen bármit is, és ha nem, kérhetek kártérítést?
Köszönettel:
Bognár Beáta
Tiszelt Bognár Beáta!
Ha a szomszéd telken érvényes építési engedély birtokában kezdték meg az építkezést, és ön az engedély kibocsátásától számított 15 napon belül nem élt fellebbezéssel a hatóságoknál, közigazgatási úton nem élhet jogorvoslattal. Kártérítési igény azonban akkor is előterjeszthető, ha érvényes engedély alapján emelték az épületet, amely Önt szükségtelenül zavarja tulajdona élvezetében. Így ha a bíróság úgy dönt, hogy az új épület csorbítja az Ön panorámáját s ezáltal jogait, meg fogja Önnek ítélni a kártérítést.