szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új és most zajló beruházások alkotják a Ferihegyi repülőtérre vezető ingatlanfolyosót. A befektetők viszonylag későn fedezték fel a reptér környékét, most viszont több százezer négyzetméternyi raktár, bevásárlóközpont és iroda épül. A HVG Ingatlan cikke.

Budapesten, más európai fővárosokkal ellentétben, nem a repülőtér környéke volt az első, amelyet az irodaházak, logisztikai és kereskedelmi központok beruházói felfedeztek. Az első „irodabul­vár” a Váci úton alakult ki, ahol a rendszerváltás idején számos, óriási ingatlannal rendelkező gyár, termelőüzem zárt be. Az így üresen maradt területek remek lehetőséget kínáltak fejlesztőknek. A Váci út megteltével a beruházók figyelme a Hungária körút vonalára és a repülőtérre, valamint az odavezető útra terelődött.

„Lakóházak, de maga a gyorsforgalmi út is gátolja az új irodalétesítmények megépítését”, mondja Széll Csaba, a repülőtéri folyosó egyik első irodaháza, a CityGate tulajdonosa, az Europolis cégcsoport magyarországi vezetője. Mind a fejlesztők, mind pedig a későbbi bérlők szeretnék, hogy az adott irodaház jól látható, jól megközelíthető legyen, esetleg már maga az épület is képviselje a vállalat arculatát. A gyorsforgalmi út zárt pályája azonban gátolja ezt, így a fejlesztések jelentős hányada a Határ út és a városközpont közé került.

A repülőtér közelében megvalósuló beruházások egyébként többféle hasznosítást céloznak, itt a logisztikai és az irodai funkciókat egyesítő parkok jönnek létre. Az első ilyen az Airport Business Park volt. Fejlesztője az AIG/Lincoln (a Market Central bevásárlóudvarban is érdekelt), amely az indító beruházást 2003-ban 150 millió euróért értékesítette.

Ma már nem biztos befektetés az új logisztikai parkok létrehozása a reptér közelében. A telekárak ugyanis úgy megemelkedtek, hogy az ilyen beruházásoknál szokásos hozam nemigen érhető el. A raktárpiacon általában az irodapiaci 6 százaléknál 0,5-1,5 százalékkal magasabb profit várható, elsősorban a rövidebb futamidejű bérleti szerződések, másrészt pedig a kockázatok miatt.

A reptér környékén azonban emelkednek a kínálati árak, így a tel­ket­ megvásárló ingatlanfejlesztők a ko­rábbiaknál nagyobb bevételekre spekuláló épületeket kell hogy létrehozzanak. Így az átlagos bérleti díj nem marad el a jobban kiépült infrastruktúrájú Váci úti házakétól (lásd a beruházások listáját).

Vecsésen és főváros XVIII. kerületében az utóbbi 3 évben nem a reptéri fejlesztések, hanem az M0-s körgyűrű megépítése vitte fel a lakóingatlanok árát egyes helyeken 30–35 százalékkal. A XVIII. kerület használt lakásait átlagosan 250 ezer forintos négyzetméteráron kínálják. Az új ingatlanok 300–350 ezer forintba kerülnek négyzetméterenként, vagyis a fővárosi átlagárat kell fizetni értük. Valamivel olcsóbbak az új lakások Vecsésen, négyzetméterüket 250–360 ezer forintos áron kínálják. A településen 200–360 ezer forintos négyzetméteráron vehetünk használt lakást, családi házat.

Airport Business Park

Átadás éve: 2004.

Fejlesztő: AIG/Lincoln Kft.

Alapterület: 65 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 12-13 euró/négyzetméter/hó.

A vegyes funkciójú, az AIG/Lincoln által fejlesztett üzleti parkban az alapterület negyede iroda, a fennmaradó rész raktár.

Airport City

Átadás éve: 2008-tól.

Fejlesztő: Ablon Kft.

Alapterület: 65 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 6 euró/négyzetméter/hó (raktár), nincs adat (iroda).

A logisztikai projekt első üteme, 8 ezer négyzetméternyi raktár- és 2 ezer négyzetméternyi irodaterület jövő év első felében készül el.

City Gate

Átadás éve: 1999.

Fejlesztő: Europolis Kft.

Alapterület: 23 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 13-14 euró/négyzetméter/hó.

Az ingatlan a Kálvin téri és Ferenc körúti metrómegállók között, a Köztelek utcában áll. A három épület nyitotta meg a reptéri „folyosó” fejlesztéseinek sorát.

Corvin Irodák

Átadás éve: 2008-tól.

Fejlesztő: Futureal Development Zrt.

Alapterület: 150 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 13,5−15,5 euró/négyzetméter/hó.

A Futureal-csoport a VIII. kerületi Futó utcában, a Corvin sétányhoz kapcsolódóan irodákat is épít. Az első, 5 milliárd forintból megépülő irodaház jövőre készül el.

Market Central Ferihegy

Átadás éve: 2007.

Fejlesztő: AIG/Lincoln Kft.

Alapterület: 44 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: nincs adat.

A projekt az AIG/Lincoln első kereskedelmi beruházása Magyarországon, amelynek keretében a reptér mellett bevásárlóközpontot is létrehoztak. A kereskedővárosnak 31 bérlője van, közülük a legnagyobbak a Tesco és a Praktiker.

Népliget Center

Átadás éve: 2008.

Fejlesztő: Skanska Magyarország Ingatlan Kft.

Alapterület: 27 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 12,5–14,5 euró/hó/négyzetméter.

A Skanska Property Hungary a Könyves Kálmán körút és az Üllői út találkozásánál három fázisban építi irodaházát. Az épületek mindegyike önállóan működik.

Quadrum irodaházak

Átadás éve: 2008−2009.

Fejlesztő: AIG/Lincoln Kft.

Alapterület: 22 ezer négyzetméter.

Bérleti díj: 14-15 euró/négyzetméter/hó.

Az AIG/Lincoln második reptéri fejlesztése, amelynek beruházási költsége több mint 30 millió euró. Az irodapark első, Silver elnevezésű épülete közel hatezer négyzetméteres lesz, és 2008-ra készül el.

Megölték a medvét, ami két napra bevette magát egy szupermarketbe

Megölték a medvét, ami két napra bevette magát egy szupermarketbe

Lenyűgözte a brit sportsajtót Szoboszlai teljesítménye a Manchester City ellen

Lenyűgözte a brit sportsajtót Szoboszlai teljesítménye a Manchester City ellen

Megnézhetjük magunkat: a statisztikából látszik, miért ér 37 százalékkal többet az osztrák átlagjövedelem a magyarnál

Megnézhetjük magunkat: a statisztikából látszik, miért ér 37 százalékkal többet az osztrák átlagjövedelem a magyarnál

Brit szakértő: Még érheti nagy csalódás az európai populistákat Trump miatt

Brit szakértő: Még érheti nagy csalódás az európai populistákat Trump miatt