Milyen szempontok alapján válasszunk új lakást?
Új lakás kiválasztásakor nem elegendő a látványtervet és az alaprajzot tanulmányozni. Vannak ugyanis apróságok, amelyek csak akkor derülnek ki, ha alaposan kifaggatjuk a beruházót. Melyek a legfontosabb szempontok?
Új lakást elsősorban elhelyezkedés alapján választunk, és persze a méret és az ár is rengeteget nyom a latban. A minőség szintén fontos szempont, hiszen azt is el kell döntenünk, hogy felsőkategóriás, felső középkategóriás, középkategóriás, vagy kifejezetten olcsó lakásra vadászunk-e. A minőségi kategória szinte mindig tükröződik az árban, ahogy az elhelyezkedés is. Bár a telekár is nagyban befolyásolja az árat, középkategóriás lakást sehol nem lehet luxusáron eladni.
Dátumok és garanciák
Amikor a hirdetés alapján fölhívjuk a beruházót, mindenképpen rá kell kérdeznünk az ingatlan átadási időpontjára, és arra is, hogy milyen garanciát vállal a határidőre. Mivel a szerződések többnyire sztenderdek, és a befektető ügyvédje készíti őket, előre át kell tanulmányozni azokat is − bár a beruházó általában nem enged változtatni ezen a dokumentumon. A fizetés feltételeket és a kötbér összegét azért mindenképpen tisztázni kell, és az átadások dátumának is ki kell derülniük a papirosból. A minőségi garanciák kérdése szintén döntő szempont lehet: meg kell tudakolnunk, hogy milyenek lesznek a felhasznált építőanyagok, burkolatok, beépített bútorok. Felsőkategóriás ingatlanok esetében még a csaptelep minősége is vita tárgya lehet, így ennek márkáját, típusát is előzetesen kell rögzítenünk. Érdemes azt is megtudakolnunk, hogy mennyire sztenderd a felszereltség és a burkolatok minősége, és mennyire lehet egyéni igényeket figyelembe venni − mondja Beák Attila, a Beák és Társa ingatlaniroda vezetője. Van például olyan beruházó, amely csak saját termékpalettájából enged fürdőszobai burkolatot és szanitert választani, míg mások teljesen rugalmasak ezen a téren. Az is fontos, hogy milyen felárat kell fizetnünk, ha nem elégszünk meg az eredeti csempékkel és járólapokkal.
Mozgathatók-e a falak?
A beruházók általában lehetővé teszik, hogy több lakást is egybenyissunk, de erre ettől függetlenül külön rá kell kérdeznünk, mert ez műszakilag nem feltétlenül lehetséges. A belső kialakítás is rugalmas szokott lenni, a legtöbb esetben egybe lehet nyitni két szomszédos helyiséget, vagy le lehet választani kisebb tereket. Erre a biztonság kedvéért ugyancsak rá kell kérdezni, mert ha az átalakítás tartószerkezeti elemet is érint, könnyen pórul járhatunk. Az ingatlanhoz tartozó egyéb helyiségek, teremgarázsok, tárolók, kocsibeállók megléte szintén szempont lehet. A garázs és tároló ára általában már a hirdetésekben is szerepel, de mindenféleképpen tisztázni kell, hogy ez az összeg benne van-e az alapárban, külön kell érte fizetni, netán ajándékba adják azokat.
Ne kerteljünk!
A kertrendezés színvonala is tisztázandó kérdés, bár a beruházó általában garantálja, hogy parkosítva adja át az udvart. Részleteket persze nem lehet előre tudni, hiszen a több ütemben épülő társasházak közös udvara sokszor évekig építési terület. Pusztán a látványtervek semmilyen szempontból nem jelenetnek garanciát arra sem, hogy egy új épület nem takarja majd ki a panorámát − hangsúlyozza Beák Attila. Ezért érdemes bemenni az önkormányzatra, és megnézni a tömb szabályozási tervét, vagy a helyi szabályozási tervet. Elképzelhető ugyanis, hogy már nyilvánosak azok a dokumentumok, amelyekből kiderül, mit építenek majd a szomszédos telkekre.
A költségeket is nézzük!
A leendő közös költség nagyságát általában előre lehet sejteni, erre a beruházónak vannak javaslatai. A pontos összeg persze mindig az első vagy a második közgyűlésen derül ki, addigra dől ugyanis el, hogy pontosan mennyibe kerül a lépcsőház világítása és fűtése, vagy milyen gyakran fogják használni a liftet. A beruházó javaslata így legjobb esetben is csak irányadó. Megesik az is, hogy a beruházó egy konkrét internet vagy kábeltelevízió szolgáltatóval szerződik le, így a ház lakóinak nincs választási lehetőségük. Jobbik eset, amikor az egész épületben jó áron, egyetlen előfizetéssel építik ki a vezeték-nélküli internet-hálózatot, de az is megesik, hogy a választott szolgáltató drágának bizonyul. Egyes kerületekben, így például a VI. és a VII. kerületben nincs például UPC, amit szintén nem árt tudni. Más szolgáltató persze van − az árat ez esetben is jó előre megérdeklődni.