szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A világ nagy kereskedelmi, üzleti központjai, gazdasági fellegvárai gyakran adnak otthont luxusapartmanoknak. Milyenek prémium ingatlanokat vehetünk ezeken a helyeken?

Hong Kong: ismét lendületben
A Távol-Kelet, és egyre inkább az egész világ egyik meghatározó gazdasági hatalma Kína. A hatalmas léptékű gazdasági fejlődés folyamatosan megfelelő keresletet teremt a luxusingatlanokra. Különleges helyzetben van Hong Kong, amely a XIX. század óta fontos kereskedelmi kikötőnek számított, az 1842-től 1997-ig tartó brit fennhatóság alatt pedig a világ egyik vezető pénzügyi központjává fejlődött. 1998-ban azonban, miután Hong

 
Kong Kína fennhatósága alá került, az ingatlanárak hosszú évekre jelentősen visszaestek, de a legjobb
1. Hong Kong
esetekben is stagnáltak.

A kínai gazdaság rohamos fejlődése, a kialakuló alulértékeltség aztán meghozta a változást: a befektetői érdeklődés egyre élénkebb lett, 2006-ra már kétszámjegyűvé vált az árak emelkedése ami napig töretlen. A luxusingatlanok piacán 2008-ra 15−25 százalék közötti növekedést jósolnak az elemzők, míg 2007 utolsó negyedévében 10 százalék körüli volt az áremelkedés. A luxus piacon mért átlagos négyzetméterár ma már 127 ezer hong kongi dollár, ami 2,8 millió forintnak felel meg. Egyes tranzakcióknál a vételár ennek a háromszorosát is elérheti. A luxusértékekhez Hong Kongban is körpanoráma, szállodai szintű szolgáltatások, wellnesz, fitnesz tartoznak. A hong kongi luxuspiac fejlődését a gazdasági tényezők mellett az is segíti, hogy a luxusapartmanok kínálata 4-5 éve képtelen utolérni a keresletet, így a lendületes fejlődés még sokáig kitarthat, egyes előrejelzések szerint legalább további öt évig.

Közel-Kelet: olajozott keresletnövekedés

Dubai
A Közel-Keleten az Egyesült Arab Emirátusok legnagyobb városait, Dubait, és Abu Dhabit érdemes górcső alá venni. A Dubai-i ingatlanvásárlás népszerűsége a külföldi befektetők, üzletemberek körében immár a legkeresettebb nyugat-európai városokéval vetekszik. A dubai ingatlanpiac ennek megfelelően jó pár éve töretlenül, gyors ütemben fejlődik. A külföldiek ingatlanvásárlását liberális törvények segítik, nagy vonzerőt nyújt az adómentesség és az alacsony bűnözési ráta. Egyes becslések százezerre teszik az évente betelepülő külföldiek számát.

Az ingatlanpiac sok elemző szerint a spekulánsok miatt túlfűtött. Egyes, többszáz-lakásos projektek napok alatt kelnek el a tervezőasztalról, és többször is gazdát cserélnek a projekt átadásáig. A beruházók és a bankok is tartanak a spekuláció hatásaitól, de a jelentős keresletnövekedés és az a tény, hogy az egy főre jutó jövedelem és az ingatlanárak hányadosa a világ más városaihoz viszonyítva alacsony, megvédheti a piacot egy komolyabb árbuborék kialakulásától.

A Dubai luxusra az extravagáns, gyakran rekordhajhászó jelzők illenek. A mesterséges szigeteken (a Pálma és a

Dubai, Burj Al Arab
Világ) épített lakások és villák, és a világ egyetlen hét csillagos szállodája a Burj Al Arab mind önmagukért beszélnek. A dubai luxus az emirátus gazdagságának tükörképe. A penthouse lakások Dubaiban is elterjedtek, szinte minden külföldiek számára elérhető új építésű projektben találunk ilyen jellegű lakásokat. Az árak jelentősen szóródnak a projektek között, találunk lakásokat már 700−800 ezer forintos négyzetméterárral, de a magasabbra pozícionált luxus projektekben egy közepes méretű lakás négyzetméteréért 2,5−3 millió forintot kell fizetni.

Abu Dhabi ingatlan piaca jelentős fejlődés előtt áll, amelynek motorja a jelentős keresletnövekedés és az elmaradó kínálat lehet. A külföldi kereslet eddig jogi korlátokba ütközött, de optimista elemzések szerint szabályozás hamarosan változik. 2007 második felében az ingatlanárak növekedése már a 18 százalékot is elérte. A piaci nyitás miatt a bérleti piac is hasonló mértékben fejlődik. Egy luxuskategóriás négyszobás lakás éves bérleti díja 40 ezer amerikai dollár fölött alakul, ami körülbelül 7 millió forintot jelent. A nagyobb, luxus penthouse-okért gyakran 11 millió forintos éves bérleti díjat is ki kell fizetni. A lakások színvonala közelít a Dubai standardokhoz, jól tükrözi ezt, hogy mind negyedik újépítésű projektben találunk wellnesz-fitnesz részleget.

USA: A luxuspiac külön pályán halad

New York, USA
Az USA-ban a jelzáloghitel válság következményeit nyögi a teljes ingatlanpiac, ugyanakkor egyes szegmensek – ilyen a luxuspiac is − a saját útjukat járják. Los Angelesben például elsősorban a spekulánsok által felhajtott árak fogják most vissza jelentősen a piacot, és jelentős árcsökkenési nyomás tapasztalható, de a felső szegmensben, a luxuspiacon ebből nem sok érzékelhető. A legmagasabb négyzetméterárak a penthouse-kategóriában 4 és 5,5 millió forintnak megfelelő értékek között mozognak. Ez ugyan elmarad New York penthouse áraitól, de a jellemzően nagy alapterületek (350−700 négyzetméter) miatt a teljes tranzakciós ár már felér akár London luxusapartmanjainak értékével. A luxus standardokat Los Angelesben is a szállodai szolgáltatások, a hatalmas térérzet, a privát kertek, wellnesz és fitnesz részleg jelentik. Amerikai sajátosságnak számít a nagyszámú vendégparkoló és külön, házon belüli fogadások szervezésére alkalmas helyiségek megléte. A legértékesebb lakásokat árverés útján értékesítik – ezt az értékesítési formát a különleges ingatlanok esetében hamarosan hazánkban is alkalmazhatják majd.

San Franciscoban a listavezető egy 30 millió dolláros ügylet, melynek során három egybenyitott, összesen 1400 négyzetméteres penthouse talált gazdára a csaknem másfélmilliárdos üzletben. Denverben két, 500 és 550 négyzetméteres penthouse kelt el 8, illetve 10 millió dollárért (370 és 470 millió forintért). A legdrágább luxuslakás az USA-ban továbbra is New Yorkban található, a maga 70 millió dolláros vételárával.

Európa: felülértékelve
Nyugat-Európa szintén világszínvonalú luxuslakásokat kínál. Igaz, ezeknek borsos ára is van. A Forbes magazin

Excelsior Budapest: panoráma a városra
egy elemzésében a leginkább túlárazott ingatlanpiacokat kereste. A 10 legjobban felülértékelt város közül 7 nyugat-európait találunk, az első helyen Monte Carlot. Az elemzés a bérleti bevételt arányosította az ingatlanárakkal: minél magasabb ez az arány, azaz minél magasabb az egységnyi bérleti bevételt hozó ingatlan ára, annál inkább túlértékelt az ingatlanpiac. Magyarországról szemlélve ezt a statisztikát arra a következtetésre juthatunk, hogy a magyar luxusingatlanok ár-érték aránya nyugat-európai társaikhoz viszonyítva jóval kedvezőbb. Ez különösen annak fényében fontos, hogy már találunk olyan projekteket a magyar piacon – ilyen az Excelsior Budapest Spa – ahol az összes nyugat-európai luxusérték megtalálható.
Még mindig az infláció emelkedésétől félnek a legjobban a magyarok

Még mindig az infláció emelkedésétől félnek a legjobban a magyarok

NNGYK: Nem okoznak betegséget a pilisi férgek

NNGYK: Nem okoznak betegséget a pilisi férgek

Lángolt egy lakás a IX. kerületben, robbanás történhetett – fotók

Lángolt egy lakás a IX. kerületben, robbanás történhetett – fotók

A nyílt utcán kergették a kecskeméti lányt, így végül a rendőrségen keresett menedéket

A nyílt utcán kergették a kecskeméti lányt, így végül a rendőrségen keresett menedéket