Körkép: fényűző lakások Hong Kongtól Los Angelesig
A világ nagy kereskedelmi, üzleti központjai, gazdasági fellegvárai gyakran adnak otthont luxusapartmanoknak. Milyenek prémium ingatlanokat vehetünk ezeken a helyeken?
Hong Kong: ismét lendületben
A Távol-Kelet, és egyre inkább az egész világ egyik meghatározó gazdasági hatalma Kína. A hatalmas léptékű gazdasági fejlődés folyamatosan megfelelő keresletet teremt a luxusingatlanokra. Különleges helyzetben van Hong Kong, amely a XIX. század óta fontos kereskedelmi kikötőnek számított, az 1842-től 1997-ig tartó brit fennhatóság alatt pedig a világ egyik vezető pénzügyi központjává fejlődött. 1998-ban azonban, miután Hong
1. Hong Kong |
A kínai gazdaság rohamos fejlődése, a kialakuló alulértékeltség aztán meghozta a változást: a befektetői érdeklődés egyre élénkebb lett, 2006-ra már kétszámjegyűvé vált az árak emelkedése ami napig töretlen. A luxusingatlanok piacán 2008-ra 15−25 százalék közötti növekedést jósolnak az elemzők, míg 2007 utolsó negyedévében 10 százalék körüli volt az áremelkedés. A luxus piacon mért átlagos négyzetméterár ma már 127 ezer hong kongi dollár, ami 2,8 millió forintnak felel meg. Egyes tranzakcióknál a vételár ennek a háromszorosát is elérheti. A luxusértékekhez Hong Kongban is körpanoráma, szállodai szintű szolgáltatások, wellnesz, fitnesz tartoznak. A hong kongi luxuspiac fejlődését a gazdasági tényezők mellett az is segíti, hogy a luxusapartmanok kínálata 4-5 éve képtelen utolérni a keresletet, így a lendületes fejlődés még sokáig kitarthat, egyes előrejelzések szerint legalább további öt évig.
Közel-Kelet: olajozott keresletnövekedés
Dubai |
Az ingatlanpiac sok elemző szerint a spekulánsok miatt túlfűtött. Egyes, többszáz-lakásos projektek napok alatt kelnek el a tervezőasztalról, és többször is gazdát cserélnek a projekt átadásáig. A beruházók és a bankok is tartanak a spekuláció hatásaitól, de a jelentős keresletnövekedés és az a tény, hogy az egy főre jutó jövedelem és az ingatlanárak hányadosa a világ más városaihoz viszonyítva alacsony, megvédheti a piacot egy komolyabb árbuborék kialakulásától.
A Dubai luxusra az extravagáns, gyakran rekordhajhászó jelzők illenek. A mesterséges szigeteken (a Pálma és a
Dubai, Burj Al Arab |
Abu Dhabi ingatlan piaca jelentős fejlődés előtt áll, amelynek motorja a jelentős keresletnövekedés és az elmaradó kínálat lehet. A külföldi kereslet eddig jogi korlátokba ütközött, de optimista elemzések szerint szabályozás hamarosan változik. 2007 második felében az ingatlanárak növekedése már a 18 százalékot is elérte. A piaci nyitás miatt a bérleti piac is hasonló mértékben fejlődik. Egy luxuskategóriás négyszobás lakás éves bérleti díja 40 ezer amerikai dollár fölött alakul, ami körülbelül 7 millió forintot jelent. A nagyobb, luxus penthouse-okért gyakran 11 millió forintos éves bérleti díjat is ki kell fizetni. A lakások színvonala közelít a Dubai standardokhoz, jól tükrözi ezt, hogy mind negyedik újépítésű projektben találunk wellnesz-fitnesz részleget.
USA: A luxuspiac külön pályán halad
New York, USA |
San Franciscoban a listavezető egy 30 millió dolláros ügylet, melynek során három egybenyitott, összesen 1400 négyzetméteres penthouse talált gazdára a csaknem másfélmilliárdos üzletben. Denverben két, 500 és 550 négyzetméteres penthouse kelt el 8, illetve 10 millió dollárért (370 és 470 millió forintért). A legdrágább luxuslakás az USA-ban továbbra is New Yorkban található, a maga 70 millió dolláros vételárával.
Európa: felülértékelve
Nyugat-Európa szintén világszínvonalú luxuslakásokat kínál. Igaz, ezeknek borsos ára is van. A Forbes magazin
Excelsior Budapest: panoráma a városra |