szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A Magyarországon elterjedt passzívházak a hőveszteség csökkentésével érik el a kívánt energia-megtakarítást.

A Magyarországon elterjedt passzívházak a hőveszteség csökkentésével érik el a kívánt energia-megtakarítást. A hőszigetelés, szolárrendszer, szellőzőrendszer mind azt a célt szolgálják, hogy az épület még jobban hasznosítsa a hőforrások energiáját.

Az aktív készház viszont több lépéssel az egyre nagyobb számban épülő passzív készházak előtt jár azáltal, hogy minierőműként megtermeli az általa felhasznált energiát. Vegyük sorra ezeket az energiákat!

 Aktív házat – de hogyan?

Egy aktívházat a ház beépített „lelke”, a felügyeleti rendszer tesz maximálisan környezetbaráttá. A ház összes funkciója egyetlen központi helyről, a nappaliban található érintőképernyőről elérhető. Az épület utcafrontján elhelyezett kijelző pedig az épület aktuálisan termelt energiáját mutatja. Az intelligens rendszerek kiépítéséhez pedig alapkövetelmény a tökéletes termék és kivitelezés, valamint a magas szintű szakértelem.

Használati melegvíz

A használati meleg vizet az esetenkénti villamos fűtés mellett elsősorban a tetőn elhelyezett szolárrendszer állítja elő. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a mindennemű villamos ellátást korszerű napcellák segítik, az így megtermelt energia pedig alkalmas a hálózatba történő visszatáplálásra is. Látható tehát, hogy az épület a villamos energián kívül más energiahordozót nem használ, egy kiegészítő szélkerékkel pedig az épület még jobban függetlenedik az energiaárak ingadozásától és a szolgáltatóktól.

Világítás

A világítási rendszer is számos érdekességgel szolgál. Köztudott, hogy a második legtöbb energiát egy házban a világítás emészti fel, de okos megoldásokkal itt is jelentős megtakarítás érhető el. Az aktív házban nem fordulhat elő, hogy égve marad egy lámpa, hiszen a ház elhagyásakor csoportos lekapcsolás segítségével kivétel nélkül minden egyes világítási kör kikapcsol, a ritkán használt helyiségekben pedig egyáltalán nincs villanykapcsoló. A mennyezeteken elhelyezett jelenlét-érzékelők kapcsolják fel a világítást, de csupán annyi időre, ameddig valaki a helyiségben tartózkodik. Szűrt fény esetén, például alkonyatkor ugyanilyen érzékelő kapcsolja be az előszoba világítását, hogy kényelmesen tájékozódhassunk a házba érkezve.

A nappaliban egyetlen gombnyomással kapcsolható az összes világítási kör. Ezzel a funkcióval különböző világítási képek határozhatók meg, így egy kézmozdulattal vacsorához, filmnézéshez vagy kártyázáshoz alkalmas fényviszonyok teremthetők. Ezek a beállítások elmenthetők, a későbbiekben azonban bármikor szabadon módosíthatók.

 Vízellátás

Az energiatakarékosság és a környezettudatosság jegyében a kert földjébe esővíz összegyűjtésére alkalmas ciszternát süllyesztettek, amely az öntözőrendszert látja el vízzel. Amennyiben a vízmennyiség megcsappanna, a vezérlés egy mélykútból utántölt, hogy a locsolás zavartalan maradjon.

Elektromos redőnyök

A már említett, egyedülálló termikus burok jelentős részét képezik a speciális ablakok, a rajtuk található elektromos redőnyök intelligens vezérlésével pedig szintén számottevő megtakarítás érhető el. Megfontoltan használva, ezek az eszközök az évszak által megkívánt belső hőmérséklet fenntartását támogatják, jelentős energiát megtakarítva ezzel.

Fűtés-hűtés

Mint minden lakó- vagy középületnél, ebben az esetben is elmondható, hogy a legtöbb energia a fűtéssel takarítható meg. Az épületet – többek között az egyedülálló termikus burok miatt is szükségessé vált – légcserélő berendezés hűti, illetve fűti. A légkezelő befúvóhelyeinél található elektromos fűtőbetétek intelligens eszközök segítségével fokozatmentesen állíthatók. Ez a megoldás garantálja, hogy a betétek csak a szükséges időre és mértékben legyenek bekapcsolva, ezáltal minimalizálva a kétpontos szabályozásnál gyakori túllövést is. Így ez a megoldás gazdaságosabb, mint a hagyományos termosztátos változat.

Biztonság

A tervezés során a szakértők nagy figyelmet fordítottak a biztonságra, ezért a fűtőbetétek kikapcsolnak, ha a légkezelő-keringető ventillátora leállna, így nem fordulhat elő, hogy hiba esetén a fűtőbetétek a légmozgás hiányában túlmelegednek. Minden fűtött helyiségben dedikált dugaszolóaljzat található. Ezek az aljzatok nyáron hagyományosan működnek, télen, ha elektromos radiátort csatlakoztatunk, az aljzatok áramellátásának ki- és bekapcsolását a fali termosztát végezheti, szabályozott kiegészítő fűtésként szolgálva. A biztonság jegyében a dugaszolóaljzatok mindegyike gyerekvédett, így senkinek nem kell aggódnia a házban randalírozó lurkók biztonsága miatt. 

Hasonlóan érdekes témákról olvashat Öko Extra 2010 című szakmai kiadványunkban, amelyet 995 forintos áron megvásárolhat az újságárusoknál vagy online megrendelheti itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!