szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Teljesen megújul a budai Várnegyed - áll az Ország Közepe elnevezésű projekt közleményében.

Teljesen megújul a budai Várnegyed - áll az Ország Közepe elnevezésű projekt közleményében. Lesz új hangversenyterem, Magyar Delikátok Háza, Magyar Borrégiók Képviseletei, valamint megújul a Szent György ház is.

A projekt a palotanegyed és a Szent György tér fejlesztését és revitalizációját tűzte ki céljul. A beruházás a Magyar Állam és a magánszféra együttműködéséban az Unesco és az Európai Unió támogatásával jön létre 2011 és 2018 között.

A látványtervek:

Az egykori lovarda helyén a Magyar Delikátok Háza lesz. Itt a "magyar kultúra nagykövetei képviselik nemzetünket".
Látványterv a Szent György házzal, a barokk házsorral és a volt HM épületébe költöző információs központtal.

Bizonyos részmunkákra nemzetközi tervpályázatot írnak ki. Ilyen lesz a volt Honvédelmi Főparancsnokság területén kialakítandó Liszt Ferenc Nemzetközi Hangversenyterem. A jelenleg a területen található romos torzó sorsáról szintén a nyertes pályamunka dönt. Az építészeti koncepció függvényében kerül elbontásra vagy integrálódik az új épületbe.

A felújítási tervek:

A Szent György tér rekonstrukciójának terve

1 Liszt Ferenc Nemzeti Hangversenyterem
2 Magyar Borrégiók Képviseletei
3 Szent György Ház
4 Magyar Delikátok Háza
5 Nemzeti Kincsek Gyűjteménye
6 Visitor Center, Információ

Kapcsolódó cikkünk:

Schmitt Pál rácsodálkozott a romos Várnegyedre

A Szent György téren és térfalaiban helyet foglaló funkciók vonzása kettős: a Köztársasági Rezidenciához köthető állami reprezentáció mellett a kulturális intézmények és a nemzeti identitástudathozhoz tartozó gyűjtemények biztosítják a közérdeklődés fenntartását. Ez a kettősség fontos tervezési szempontként jelenik meg a tér kialakításánál és a térfalak funkcióinak meghatározásánál.

A várnegyedben a várfalakon belüli területen megmaradt a középkori városszövet struktúrája: a jelenlegi beépítést napjainkban is ez határozza meg. A II. Világháborúban Budapest ostroma alatt a Budavári polgárváros és a Palotanegyed is jelentős károkat szenvedett: szinte minden épület sérüléseket szenvedett a harcok során, a palota csaknem teljesen kiégett.

A háború pusztításának egyetlen hozadéka volt, hogy az 50-es években a romok eltakarítása után a középkori palota és erődítményrendszer maradványai a felszínre kerültek. A mai napig üresen maradt telkek a háborúban elpusztult és ezt követően elbontott épületek után maradtak vissza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!