szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az újonnan felhúzott lakóparkok esetében egy helyett másfél parkolóhelyet kell kialakítani lakásonként.

Módosították az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) azon pontját, amely kimondja, hogy egy új építésű lakópark esetében lakásonként mennyi parkolóhelyet köteles a beruházó építeni.

A Portfolio azt írja, hogy az eddig kötelező 1 darab gépkocsibeálló helyett 2021 elejétől már 1,5 beállót kell kiépíteni minden új lakás után, ami alaposan megdobhatja az új lakások árait. Az előírás a már folyamatban lévő, valamint a jövőbeli helyi építési szabályzatok alkotása és módosítása esetén is irányadó lesz.

A portál szerint egy új lakóparknál átlagosan 5 millió forintért lehet beállót venni, amit a fejlesztő autóra lebontva 8-9 millió forintért tud megépíteni. A lakásárak lekövetik a költségeket is, így a sor végén a vásárlók által fizetett négyzetméterár lesz magasabb. Vagy nem építik bele az árba, de a beálló "kötelezően megvásárolandó" lesz.

Egy iparági szereplő a Portfoliónak elmondta, hogy a parkolók fejlesztése jelenleg is mintegy 3,5 millió forint veszteséget jelent darabonként.

A portál egy korábbi kerületi főépítésszel beszélgetve megtudta, hogy az új szabályozás nem vonatkozik a kiemelt kormányzati státusszal rendelkező projektekre, ezek ugyanis egyéni elbírálásban részesülnek. Ezért valósulhat meg a belvárosban például olyan hotelfejlesztés, amihez egy darab parkolót sem kell kiépíteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Ingatlan

Azt hitte, ennél már nem lehetnek drágábbak az új építésűek? Várja meg 2020-at

Vegyes adatokat közölt a KSH az új lakások piacáról: az első félévben 30 százalékkal 6517-re nőtt az átadott lakások száma, miközben a lakásépítési engedélyek száma 9 százalékkal 18 ezerre csökkent. A lakásfejlesztők egyre inkább a folyamatban lévő építkezéseket igyekeznek befejezni 2019 végén lejáró áfahatáridő végéig, mielőtt újabb projektbe vágnak bele. Pedig a kereslet intenzív: a második negyedévében 24 százalékkal nőtt az új lakások iránt érdeklődők száma.