szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Feltehetően véglegesen elpusztult egy kiemelten védett régészeti lelőhely, és veszélybe került egy különleges pincesor.

Védett régészeti lelőhelyre épített négylakásos társasházat egy vállalkozó Mogyoródon, a Klastrom-domb tetején, rohamtempóban. Az építkezés nem csak a szép helyi pincesort sodorta veszélybe, de feltehetően súlyosan károsította a romokat is – derül ki a Válasz Online cikkéből.

A lap szerint a mogyoródi egykori bencés apátság romjai a kora Árpád-kor egyik legjelentősebb történelmi helyszínének számítanak, ez az egyik legfontosabb Szent László királyhoz köthető emlékünk, amit a győztes mogyoródi csata emlékére építtetett a legendás király.

A négyszáz éven át fennálló kolostor a 15. században néptelenedhetett el, de romjait még a 18. század elején is jelentősként írták le. A romok körül a 20. század második felében kezdtek megjelenni a családi házak, az egykori falakat rejtő domb pedig magántelkekre került.

A romok ugyan kiemelten védettek, de hiába, mert a cikk szerint a társasházat építő vállalkozásnak elég volt egy egyszerű bejelentést tennie, és már neki is állhatott a kivitelezésnek. A helyi illetékesek több jogsértést is gyanítanak – régészeti lelőhely elpusztítása, túlépítés – és a kormányhivatalhoz fordultak, de érdemi lépés nem történt.

Az építkezés pár hétre megállt, majd hirtelen nagy iramban újraindult. A lap szerint feltehetően véglegesen elpusztultak az egykori kolostor romjai, és a különleges pincesor is veszélybe került az új épület súlya és a csapadékvíz megváltozó lefolyása miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!