szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kínai ingatlanfejlesztőnek a nap végéig találnia kell 82,5 millió dollárt.

Ismét a törlesztési csőd veszélye fenyegeti az eladósodott China Evergrande kínai ingatlanfejlesztőt. A világ legeladósodottabb ilyen profilú cége hétfőn újabb, korábban elmulasztott kamatfizetés utáni, 30 napos türelmi időszak végéhez ér. Amennyiben a nap végéig nem folyósítja 82,5 millió dollárra rúgó tartozását a kötvényesei számára, a cégcsoport törlesztési csődbe jut.

A China Evergrande az elmúlt két hónapban összesen három alkalommal kerülte el a törlesztési csődöt azzal, hogy az utolsó pillanatban fizetett, ezúttal azonban kérdéses, hogy ismét képes lesz-e erre. A cég pénteken kiadott közleményében ugyanis az olvasható, hogy nem tudják biztosítani a szükséges anyagi forrásokat. Sajtóhírek szerint a közleményt követően a kínai hatóságok behívatták a szervezet elnökét.

A korábban Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének számító China Evergrande több mint 300 milliárd dollárnyi adósságot halmozott fel. Pénteki közlés szerint a sencseni székhelyű vállalat számára a helyi hatóságok is segítséget adnak majd a kockázatkezelés, valamint a belső ellenőrzés és a tevékenység fenntartása terén.

Túl nagyra nőtt cég adósságlavinája temetheti maga alá a kínai gazdaságot

A Bloomberg amerikai hírügynökség jelentése szerint egy másik kínai ingatlanfejlesztő, a többszörösen törlesztési csődbe jutott Sunshine 100 China vasárnap ismét elmulasztotta az egyik kötvénye után járó tőke- és kamattartozásai – összesen 179 millió dollár – folyósítását.

A kínai jegybank hétfőn közölte: december 15-től 50 bázisponttal csökkenti a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát (reserve requirement ratio, RRR). Az új, kötelező tartalékráta súlyozott átlaga ezzel 8,4 százalékra csökken. Az idén másodszorra alkalmazott intézkedéssel mintegy 1,2 ezer milliárd jüan likviditást áramoltatnak a pénzpiacra.

Szellemvárosok Kínában: 130 millió lakás áll üresen

A csőd szélén táncoló Evergrande botránya világít rá arra, hogy az ingatlanpiac alapvető problémákkal küzd Kínában, ahol a kereslet és a kínálat viszonyát sem a bankok, sem pedig az állam nem tudja hatékonyan befolyásolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!