szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Régészek egy ősi maja város romjait tárták fel, tele palotákkal, piramisokkal és terekkel a mexikói Yucatán-félszigeten, Merida közelében egy ipari park építési területén - írja a Reuters.

A régészek szerint a Xiol nevű helyszínen a maja építészeti stílus jellegzetességei figyelhetők meg, amely a Yucatán-félsziget déli részén gyakori, de Merida közelében ritka. "Úgy gondoljuk, hogy több mint 4000 ember élt errefelé" - mondta Carlos Peraza, a város feltárását vezető egyik régész. Az emberek az időszámítás szerint 600-900 között lakhattak ott - írja a Reuters.

"Különböző társadalmi osztályokból származó emberek voltak... papok, írástudók, akik ezekben a nagy palotákban éltek, és voltak egyszerű emberek is, akik kis épületekben laktak" - mondta Peraza. A kutatók a közelben felnőttek és gyermekek temetkezési helyeit is megtalálták, akiket obszidián és tűzkő szerszámokkal, áldozati és egyéb tárgyakkal temettek el. A területen tengeri élőlények maradványait is felfedezték, ami arra utal, hogy a város lakói mezőgazdasági alapú étrendjüket a közeli tengerparton folytatott halászattal egészítették ki.

Xiolt egy ipari park építésének megkezdése után fedezték fel. Az építkezés nem áll le, bár a régészeti maradványokat a terület tulajdonosai szerint meg fogják őrizni. "Az idő múlásával a városiasodás a területen egyre nagyobb méreteket öltött, és a régészeti maradványok közül sok elpusztult... de még mi, régészek is meglepődtünk, mert nem számítottunk arra, hogy ilyen jól megőrzött lelőhelyet találunk" - mondta Peraza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!