szerző:
Szőllősi Lili
Tetszett a cikk?

A 2024-es mélységek után előrelépést mutathat a magyarországi ingatlanpiac. A prémium magyar állampapírok kifizetése és sok más tényező segítségével várhatóan duplázódik az ingatlanbefektetések értéke.

Miközben a kelet-közép-európai régióban már 2024-ben másfélszeresére nőtt az ingatlanbefektetések volumene, addig Magyarország 30 százalékos visszaesést mutatott 2023-hoz képest, a tavalyi 305 millió eurós érték pedig az elmúlt 15 év legalacsonyabb száma.

Ebből a történelmi mélységből kell majd az ágazatnak kilábalnia, amelyre jó lehetőséget teremt például az az 1700 milliárd forint, amely a prémium magyar állampapírok (PMÁP) lejáratával kerül a tulajdonosok kezébe. Ennek és más tényezőknek köszönhetően, például az orosz–ukrán háború remélt deeszkalációja, várják a szakértők a magyar piac 700-800 millió euróra erősödését, amely bő duplázódást jelentene.

A növekedés egyik pillére lehet az irodapiac, amelynek Borbély Gábor, a CBRE közép-európai piacelemzési igazgatója szerint méltatlanul negatív a megítélése, ugyanis a jelenlegi árazás mellett jó beszállási lehetőségek adódnak. Mindeközben a kereslet egyre növekszik, míg a reálértéket figyelembe véve az árak nem növekszenek. A kínálat azonban nem bővül a kívánt mértékben, legalábbis a versenyszféra számára elérhető ingatlanokat tekintve. A következő években várt 530 ezer négyzetméternyi beruházás nagy része ugyanis az állami beruházásokból ered, az eddig bérbe nem adott és nem állami fejlesztési volumen csak 119 ezer négyzetméter. A legtöbb cégnek így nem opció a költözés, az egyetlen megoldás a korábbi szerződések újratárgyalása.

Irodaházi csendélet.
Túry Gergely

A kiskereskedelmi ingatlanoknál a helyzet a keresleti és kínálati oldalt tekintve nagyban különbözik. Míg a kereslet kifejezetten magas lenne az ilyen ingatlanokra, addig a kínálat igen szűkös, ugyanis a szűk tíz évvel ezelőtt bekövetkezett tulajdonosváltási hullám után a korábban épült bevásárlóközpontokat nem tervezik eladni, míg most kevés ingatlan húznak fel a semmiből. A kivételt jeleneti a Zuglóban még 2025-ben átadásra kerülő Zenit Corso.

A piac a kiskereskedelmi szektorban azonban már nem az ilyen bevásárlóközpontokban gondolkodik, hanem a nagyobb retailparkok átalakításában. Az újratervezés során az itt helyezkedő hipermarketek területéből csípnek le, hogy még több kisebb boltot tudjanak nyitni, ezzel diverzifikálva a kínálatot. Ilyen projekt például a Tescóhoz köthető Shopland portfólió.

Magyarországon azonban a legnépszerűbb befektetési területek a hotelpiac lehet alternatív lehetőségek mellett. A szállodák értékesítése Budapesten is nagy népszerűségnek örvendhet, hiszen ezt a turizmus hajtja. Az alternatív befektetési lehetőségek közül a régióban főleg a lakhatással összefüggésbe hozható termékeknek lehet nagy piaca, mint például a diákszállók. Az olyan lehetőségek, mint az adatközpontok várhatóan előbb Nyugat-Európában vetik meg a lábukat, majd pár év múlva számíthatunk arra, hogy Magyarországon is népszerű legyen ez a lehetőség.

Decemberben is szenvedett a magyar építőipar

Az egy évvel korábbihoz képest 4,2 százalékos volt a termelés visszaesése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!