szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A kormány indokolás nélkül kedvezményezheti a neki tetsző befektetőket.

A kormány indokolás nélkül kedvezményezheti a neki tetsző befektetőket. Az LMP véleménye szerint a parlament előtt fekvő, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásokról szóló törvényjavaslat névlegessé teszi a környezetvédelmi érdekérvényesítést, mert az eddigiekhez képest radikálisan lerövidíti a környezetvédelmi engedélyezési eljárások idejét.

Jávor Benedek frakcióvezető kedden sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet, hogy a jogalkotó, a törvény készítése során "megspórolta a teljes társadalmi egyeztetést" és olyan különleges sürgős eljárásban terjesztette a javaslatot parlament elé, amelyik lehetetlenné tette, hogy az emberek is elmondhassák a véleményüket.

Az ellenzéki politikus arra is kitért, hogy a kormány korábban jelentős mértékben megnövelte a környezetvédelmi hatóságok feladatait, de ötven százalékkal csökkentette a költségvetési támogatásukat. Ezért ezek a hatóságok képtelenek lesznek a radikálisan csökkentett határidők betartására - értékelte.

Különösen érdekesnek nevezte, hogy a jogszabályban éppen azokról a beruházásokról van szó, amelyeknek az átlagosnál sokkal nagyobb a környezeti hatásuk. Szerinte a korábban a kis- és közepes vállalkozások támogatását ígérő kormány nem ezeknek a vállalkozásoknak, hanem a nagyberuházóknak a bürokratikus terheit csökkenti.

A törvény elfogadása után egy kolontári vörösiszap-tározó létesítése vagy a paksi erőmű bővítése során a hatóságnak harminc napja lesz a környezetvédelmi hatástanulmányok átvizsgálására - mutatott rá. "A hatóságok ilyen rövid határidőkkel egy látszatmunkát fognak végezni, stemplinyomogatássá fog degradálódni a (...) munka" – jelentette ki Jávor Benedek, aki szerint az előterjesztés számos törvénnyel, köztük az alaptörvénnyel és alkotmánybírósági határozatokkal is ellentétes.

A kiemelt beruházási törvényt "az oligarchák vastörvényének" nevezve Schiffer András arra emlékeztetett, hogy pártjuk hiába kérte korábban a teljes jogszabály megsemmisítését, javaslatukat a Fidesz és az MSZP közösen szavazta le. Véleménye szerint a törvény arról szól, hogy a mindenkori kormányzat a saját belátása alapján adhat kedvezményeket "az udvari klientúrának vagy különböző multinacionális befektetőknek".

A képviselő "ordas hazugságnak" nevezte az indoklásnak azt a részét, hogy a törvényre a nemzeti stratégiai referenciakeret lehívásához van szükség, mert meglátása szerint éppen hogy kockáztatják az uniós fejlesztési forrásokat. Úgy látja, hogy a kabinet megengedhetetlen korrupciós nyomás alá kerül, ha indokolási kötelezettség és jogorvoslati lehetőség nélkül kedvezményezheti a befektetőket.

Utalt arra, hogy az LMP korábban azért jelentette fel Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt, mert a "Sukoró-ügyben kitapintható volt", hogy meghatározott üzleti körnek akarnak kedvezményeket nyújtani. A politikus azt mondta, semmi biztosíték nincs arra, hogy Orbán Viktor és kormánya nem ezt a "gyurcsányi utat" folytatja majd.

Kifogásolta azt is, hogy a határidők lerövidítésével a hatósági eljárásokból kiiktatják a társadalmi részvételt. Végül azt mondta, lehetséges, hogy azért a Belügyminisztérium a javaslat előterjesztője, "mert maga az Orbán-kormány is sejti, hogy ez az egész kiemelt beruházásokról szóló törvény tele van és tele lesz büntetőjogi vonatkozásokkal".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!