Most már biztos: Asztrik érsek maradványait találták meg Kalocsán
Azonosították a Szent Koronát hozó Asztrik kalocsai érsek, későbbi püspök relikviáit – írják a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye oldalán, az asztrik.hu-n. A néhai egyházi vezető földi maradványait radiokarbonos módszerrel vizsgálták meg.
Asztrik érsek Szent István király megbízásából áldást és koronát kért II. Szilveszter pápától Rómában. Ezzel egyidőben lett Kalocsa első püspöke-érseke. Rövid ideig helyettesítette Sebestyén esztergomi érseket, majd visszatért egyházmegyéjébe, ahol most már bizonyossá vált, hogy az ottani első székesegyházban temették el.
A vizsgálatok megállapították, hogy a kalocsai Nagyboldogasszony Főszékesegyház kriptájában található, XII-XIII. század fordulójára datált főpapi sírlelet nem Győr nembeli Saul volt kalocsai érsek csontmaradványa, ahogy eddig azt feltételezték.
A vörösmárvány szarkofágot Foerk Ernő 1910-1911 között végzett ásatásakor találtak meg, a Szent István kori székesegyház szentélyének közelében, a főhajó tengelye mellett, majdnem 4 méter mélyen, a mai főszékesegyház szentélye alatt.
A sírleletet a kalocsai Katona István házban található Érseki Kincstárban őrzik. Egy érseki ezüst kehely, paténa, ezüst pásztorbot, főpapi gyűrű, kis arany mellkereszt és három érseki palliumtű őrzi Kalocsa I. érsekének emlékét.
A sírban talált csontmaradványból vett két ujjcsont szénizotópos vizsgálatával megállapították, hogy a lelet kalibrált naptári kora 1001-1030 csak, ami Asztrik érsekre utalhat – olvasható a honlapon.