Eddig jól teljesítettek Kínában az ember nevelte tokhalak
Ember nevelte tokhalak tették meg 1600 kilométeres vándorútjukat Kína leghosszabb folyójában, a Jangcén egészen a tengerig - jelentették be kínai tudósok.
Csiang Vej, a Kínai Tokhalkutató Intézet (CSRI) mérnöke elmondta: munkatársaik a halak testébe ültetett jeladók jelzései alapján követték őket hosszú útjukon. Jicsang városában egy több mint kétezer, mesterségesen szaporított tokhalból álló rajt bocsátottak a Jangcéba április 13-án. A ritka halfaj már a dinoszauruszok korában is létezett.
A közép-kínai Hupej tartományban található Jicsang város a Jangce felső folyásánál fekszik. Itt építették a világ legnagyobb vízierőművét, a Hármasszoros-gátat. A többfunkciós vízszabályozási rendszert azzal a váddal illették, hogy akadályt képez a halak vándorlási útvonalán, ezzel csökkenti a túlélési esélyeiket, miután tenyésztőik a folyóba engedik őket.
A kínai tokhalakat, becenevükön a "vízi pandákat" az állami védelem alatt álló, vadon élő állatok közé sorolják. A CSRI kutatóinak 2009-ben sikerült mesterségesen megtermékenyíteni és kitenyészteni egy tokhal-populációt. Azóta évente a folyóba bocsátják a halak egy részét, hogy megóvják a fajt a kihalástól. Aggodalomra ad okot azonban, hogy nem tudni, az ember tenyészette halak képesek-e továbbadni a faj természetes génjeit.
A friss kutatás nyújtotta az első bizonyítékot, mely alátámasztja, hogy a mesterségesen szaporított hal örökölte a vad fajtól a természetes vándorlás "programját", és túlélheti, ha a szabad vizekbe bocsátják.
A kutatás során a folyóba engedett halak mindegyike másodikgenerációs, tenyésztett egyed volt, testük 70 centiméternél nagyobbra is megnőtt - mondta el Csiang. Néhány példány május 3-án elérte a Jance torkolatánál lévő Csong-ming szigetet, és a folyóban még többen tartanak a tenger felé. A kutatóintézet folytatja vándorlásuk vizsgálatát.