Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ugye ismerős? Különleges égi jelenséget figyeltek meg csillagászok
szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Egy különleges asztronómiai jelenséget választottak a csillagászok az új, SPHERE névre hallgató, exobolygók megfigyelésére szolgáló eszköz első célpontjának. Olyan, mint Szauron szeme.
A Föld legsötétebb égbolt-megfigyelési helyét jelentő chílei Paranal Obszervatórium tette közzé azt a felvételt, amiről a Gyűrűk Ura rajongói rögtön Szauron szemére asszociálhatnak. A képet az obszervatóriumban lévő hatalmas teleszkóprendszerre (Very Large Telescope, VLT) szerelt SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet Research) nevű kiegészítővel csinálták. A több európai kutatóintézet által kifejlesztett SPHERE a szakemberek reményei szerint forradalmasíthatja az extraszoláris (naprendszerünkön kívüli) bolygók tanulmányozását.
ESO/J.-L. Beuzit et al./SPHERE Consortium
A most elkészült felvételt egy csillagrendszer kialakulásáról készített egyik legjobb képnek tartják. Közepén a 8 millió éves bináris csillagrendszer részét képező, tőlünk 237 fényévre a HR 4796A jelű csillag látható – illetve pont hogy nem látható, a SPHERE lényege ugyanis a csillag fényének blokkolása, hogy láthatóvá váljanak a körülötte történő dolgok. A képen így a csillag körüli porkorongot figyelhetjük meg, amiről a szakemberek azt feltételezik, hogy bolygók alakulnak majd ki belőle.